Blair_stin_172x107.jpgPatrně na svou poslední návštěvu Iráku ve funkci britského premiéra dnes do Bagdádu nečekaně přiletěl Tony Blair. S tamními představiteli by měl podle světových agentur jednat zejména o větším zapojení radikálních skupin do politického procesu v zemi, ve které ani čtyři roky od invaze v roce 2003 neutichají krvavé násilnosti.

V programu má Blair mimo jiné setkání s iráckým prezidentem Džalálem Talabáním a premiérem Núrím Málikím. Podle agentury Reuters britský premiér ujistí irácké představitele o tom, že jeho plánovaný odchod neovlivní podporu, kterou Londýn Bagdádu poskytuje.

Blair nedávno oznámil, že 27. června opustí svou funkci. Během deseti let na postu ministerského předsedy stál po boku amerického prezidenta George Bushe v jeho tažení proti terorismu. Právě úzké spojenectví s USA a podpora invazi do Iráku se ale řadě Britů moc nelíbily a jsou řazeny mezi důvody, které přispěly k jeho odchodu. Ve čtvrtek v Bílém domě ale Blair řekl, že rozhodnutí následovat Bushe do Iráku nelituje.

Podle agentury AP je dnešní cesta pro odcházejícího Blaira již sedmou oficiální návštěvou Iráku. Premiér prý věří, že se mu podaří přesvědčit tamní představitele také o potřebě vypsat nové provinční volby a zvýšit úsilí pro zapojení radikálů do politického procesu v zemi.

Související