krejcir_oblicej_192x128.jpgJihoafrický prokurátor Deon Barnard agentuře ČTK v Londýně telefonicky sdělil, že český podnikatel Radovan Krejčíř sice byl dnes formálně soudem propuštěn z vazby, ale ve skutečnosti ani neopustil jihoafrické vězení. Barnard tak reagoval na zprávu, podle které uprchlý podnikatel informoval Českou televizi, že je na svobodě. Krejčířův obhájce ale v pozdních nočních hodinách označil Barnardova slova za nesmysl.

Podle prokurátora se dnes odehrála v podstatě formální záležitost, při níž byl Krejčíř sice propuštěn, ale okamžitě znovu zatčen, aniž by opustil vězení. Před soud se dostavili jen jeho obhájci, kteří znovu požadovali, aby byl propuštěn na svobodu.


"Soud jejich žádosti vyhověl, avšak my jsme měli nový příkaz, na jehož základě byl zatčen," řekl Barnard. Krejčíř se podle něj celou dobu nacházel za branami vězení; u soudu dnes nebyl, takže na svobodě se ocitl jen formálně a na několik okamžiků. Krejčířův jihoafrický právní zástupce nebyl k zastižení.

Zástupci Interpolu ale podle České televize mají informace jiné, údajně netuší, kde se momentálně Krejčíř nachází. Redaktor ČT pak řekl, že mu Krejčíř v telefonickém rozhovoru sdělil, že je na svobodě a jeho případ je uzavřen. Zároveň prý vzkázal, že "pozdravuje ministra spravedlnosti".

Krejčířův obhájce: Můj klient je na svobodě, prokurátor říká nesmysly 

Obhájce Radovana Krejčíře z Johannesburgu agentuře ČTK v pozdních nočních hodinách telefonicky sdělil, že jeho klient je na svobodě. Dřívější tvrzení státního prokurátora Deona Barnarda, že Krejčíř byl po soudním propuštění okamžitě zatčen, označil advokát za nesmysl. Prokurátor již nebyl k zastižení.


"Radovan je na svobodě a bude aktivně bojovat za svá zákonná práva," řekl advokát Hugo Van Der Westhuizen. Podle zdroje v Johannesburgu, který si nepřál být jmenován, policie sice Krejčíře chtěla znovu zatknout, ale nakonec to zřejmě omylem neudělala, protože se spolehla, že Krejčíř dnes propuštěn nebude.

Krejčíř byl v Johannesburgu zadržen na českou žádost 21. dubna - hned poté, co přistál na letišti. Od té doby začala České republice plynout lhůta 40 dní na to, aby do JAR dodala zdůvodnění své žádosti o Krejčířovo vydání. Barnard dnes řekl, že není zmocněn informovat o tom, zda dokumenty již došly.

Další soudní stání je nařízeno na 13. až 15. června, kdy se má rozhodovat o Krejčířově žádosti o propuštění na kauci.
Krejčíř se již dvakrát pokusil, aby se z vězení dostal bez kauce. Poprvé to bylo ve druhé polovině května, kdy jeho právní zástupci zpochybnili právoplatnost jeho zadržení, což soudce zamítl. Podruhé to bylo dnes.

Zástupci prokuratury ČTK už dříve sdělili, že v případě propuštění z jiných důvodů než na kauci mají okamžitě připraven další zatykač, na jehož základě bude Krejčíř znovu poslán za mříže. Někteří jihoafričtí novináři, kteří případ sledují, uvedli, že prokuratura by se dostala pod ostrý tlak jihoafrických médií, kdyby se jí nepodařilo Krejčíře za mřížemi udržet.