Předseda slovenské vládní Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar na dnešním sněmu podle očekávání obhájil svou vedoucí pozici ve straně. Pro Mečiara hlasovalo ve veřejném hlasování asi 80 procent ze zhruba 240 delegátů.

Proti bývalému premiérovi neúspěšně kandidoval trnavský krajský župan Tibor Mikuš poté, co byl původní protikandidát Viliam Veteška pár hodin před zahájením sněmu hospitalizován v Bratislavě.

Mečiarův protikandidát byl nečekaně hospitalizován s dosud blíže neupřesněnými zdravotními potížemi na neurologii v Bratislavě.

Svou neúčast na sněmu potvrdil pro agenturu TASR telefonicky samotný Veteška. "Právě u mě jsou lékaři, jsem hospitalizovaný, na sněm proto nepřijdu. Zatím se blíže vyjadřovat nebudu. Stanovisko zveřejním v odpoledních hodinách," uvedl Veteška. Ohrožení života Veteškovi podle lékařů nehrozí, v nemocnici však zůstane delší čas. Důvod jeho hospitalizace je čistě zdravotní.

Jeho spolupracovník, poslanec LS-HZDS a trnavský krajský župan Tibor Mikuš, uvedl, že Veteška si stěžoval na nevolnost. Mikuš dopoledne před hlasováním nevyloučil, že bude kandidovat on sám, pokud ho někdo z delegátů sněmu navrhne. "Já odjakživa přijímám výzvy a nikdy jsem se neotočil k výzvě zády," řekl novinářům Mikuš.

Mečiar přijal podle krajského předsedy strany Jána Kovárčika zprávu o Veteškově hospitalizaci "normálně".

Vetešku v pátek vyšetřili v Ústavu srdečních a kardiovaskulárních chorob v Bratislavě, ale podle Mikuše nejsou za jeho zdravotním stavem problémy se srdcem. "Podle vyjádření lekářů, po vyšetření, které absolvoval včera večer, když jevil známky únavy, přepracování, je tam určitý nález, který si podle závěru neurologů vyžádal jeho okamžitou hospitalizaci. Dalši vyšetření by mohla stanovit léčbu," řekl Mikuš.

Většina komentátorů očekávala, že bývalý slovenský premiér své předsednické křeslo, které mu patří od vzniku strany v roce 1991, obhájí. V uplynulých týdnech si zajistil podporu většiny delegátů. Objevila se i obvinění z "kupování" delegátů a další spekulace.

Související