Přeplněná vězení, beztrestné policejní násilí, diskriminace homosexuálů, odepírání přístupu k interrupcím a špatný lustrační zákon jsou hlavní nedostatky, které nalezl komisař Rady Evropy pro lidská práva Thomase Hammarberga v Polsku. Seznam výhrad, který sestavil po svém loňském pobytu v Polsku, nyní Hammarberg předložil ministrům v Radě Evropy.

Komisař Varšavě navrhuje vznik nezávislé instituce, která by vyšetřovala stížnosti na brutalitu policie. Z oficiálních dokumentů vyplývá, že od ledna 2003 do září 2006 podali lidé přes 3000 udání na policisty. Obviněn nebyl nikdo.

Problémem je podle Hammarberga i překročení kapacit věznic na 123 procent, stejně jako netolerance a diskriminace menšin, především homosexuálů. Doporučil proto vznik organizace, která by dohlížela nad tolerancí. Za netoleranci vůči homosexuálům kritizovala Polsko již několikrát Evropská komise a europoslanci.

Komisař dále vyzval Polsko k zákazu rasistických a antisemitských publikací a programů.
Chybou polské vlády je podle Hammarberga i přístup k interrupcím, který je ztěžován i v případech v souladu s přísným protipotratovým zákonem. Žádá po vládě, aby zajistila dostupnost legálního zákrok bez dodatečných problémů.

Evropský soud ve Štrasburku v březnu rozhodl, že polská vláda musí zaplatit odškodné v přepočtu téměř 700.000 korun ženě, které polští lékaři odmítli provést potrat, i když jí hrozily zdravotní komplikace. Vláda se však proti rozsudku odvolala.

Jak se Polsko s doporučeními vypořádá bude komisař zkoumat v roce 2012.

Související