Ministři vnitra deseti evropských zemí v pátek na závěr své dvoudenní schůzky v rakouském Innsbrucku potvrdili záměr rozšířit schengenský prostor bez hraničních kontrol na dalších osm zemí, včetně ČR, a to v dříve schválených termínech. U pozemních a námořních hranic se jedná o termín 31. prosince 2007, u vzdušných hranic je pak termín stanoven na březen 2008. Český ministr vnitra Ivan Langer považuje i přes přetrvávající problémy tento závěr za nejdůležitější z celé schůzky a tu proto považuje za úspěšnou.

Ujednání předcházely spekulace

Rakouský ministr vnitra Günther Platter dnes v Innsbrucku potvrdil svůj ostražitý přístup k rozšířené takzvaného schengenského prostoru bez hraničních kontrol v EU. Zůstal však osamocen. Řekl to český ministr vnitra Ivan Langer, který se rovněž účastní innsbrucké schůzky ministrů takzvaného Salcburského fóra. Rozšíření schengenského prostoru bez hraničních kontrol na osm nových členů EU včetně České republiky bylo hlavním tématem dvoudenní schůzky.

Platter v posledních měsících opakovaně pochyboval o připravenosti nových členů schengenských ujednání na vstup do prostoru a zpochybňuje termín i rozsah rozšíření. Také v dnešním úvodním vystoupení potvrdil, že by dal přednost dalšímu odkladu rozšíření Schengenu a postupnému rozšiřování o jednotlivé nové země, nikoli o všechny najednou.

Langer: Schengen je ohrožen kvůli starým členům EU

langer_platter_192x128.jpgRozšíření schengenského prostoru bez hraničních kontrol je ohroženo, a to nikoli nedostatečnou připraveností nových členských zemí, ale paradoxně některými dosavadními členy schengenských dohod, prohlásil český ministr vnitra Ivan Langer při čtvrtečním zasedání Salcburského fóra v Innsbrucku. Na něm jednalo celkem deset ministrů vnitra evropských zemí především o rozšíření schengenského prostoru.

Nedávná kontrola ukázala, že hned devět dosavadních členských států propadlo při testech zapojení do informačního systému SIS One4All. Konkrétně jde o Belgii, Dánsko, Španělsko, Finsko, Norsko, Island, Itálii, Řecko a Nizozemsko. Zaostávání starých členů tak ohrožuje rozšíření prostoru víc než údajné nedostatky členů nových.

Podle Langera informaci potvrdil i evropský komisař Franco Frattini. Langer podle svých slov požádal Frattiniho a portugalského ministra vnitra jako zástupce země, která nyní EU předsedá, aby vyzvali ty země, které při kontrole neuspěly, k okamžitému plnění harmonogramu zavádění systému tak, aby byly dodrženy termíny rozšíření. Tato výzva má být obsažena i v závěrečném dokumentu konference.

Langer již dříve uvedl, že všechny země včetně Česka, kterých se týká přistoupení do schengenského prostoru, jednoznačně deklarovaly připravenost splnit schengenská kritéria.