bush_sofie_vojaci.jpgPři pravidelném rozhlasovém vystoupení dnes prezident USA George Bush prohlásil, že průběžná zpráva Bílého domu pro americký Kongres o pokroku v Iráku dokazuje, že jeho značně kritizovaná strategie funguje, a slíbil, že povede k návratu amerických vojáků.

"Tato zpráva ukazuje, že se situace může změnit, že lze dosáhnout pokroku a bitvu v Iráku lze vyhrát," uvedl Bush den po zveřejnění zprávy, která poukazuje na nedostatečný pokrok v reformách irácké vlády.

Američané chtějí své vojáky zpět

Americký prezident má nyní co do činění s širokým odporem demokratické většiny v Kongresu vůči jeho irácké strategii a s nesouhlasem některých republikánů, kteří požadují urychlené stažení všech 160 000 amerických vojáků. Přitom se Bush rozhodl vyslat do Iráku dalších 30 000 mužů a žen.

"Většina Američanů chce v Iráku dvě věci: chtějí, aby naše síly zvítězily a aby se naši vojáci vrátili. Můžeme učinit obojí a také to uděláme," zdůraznil Bush.

"Změnit podmínky v Iráku je těžké, ale lze to učinit. Nejlepší způsob, jak přivést domů muže a ženy, je ujistit se o tom, že vyslání posil bylo úspěšné," dodal.

Anbár jako vzor

George Bush uvedl jako příklad toho, že strategie funguje, provincii Anbár, kde se bezpečnostní situace podle něho zlepšila, když se místní kmeny připojily k silám koalice v boji proti Al-Káidě. Prohlásil, že se americké síly pokoušejí zopakovat toto schéma v dalších zónách, zvláště směrem k Bagdádu.

"Začínáme v boji s Al-Káidou přebírat iniciativu a přispívat ke vzniku takové irácké vlády, která dokáže chránit svůj lid, poskytovat základní služby a být spojencem ve válce proti extremistům a radikálům," zdůraznil americký prezident.

"Tím vytváříme podmínky, které umožní našim vojákům návrat. Až Amerika sníží počet vojáků v Iráku, bude to proto, že naši vojenští velitelé usoudili, že k tomu na místě vznikly odpovídající podmínky, a ne proto, že autoři průzkumů usoudili, že to bude dobrá politika," dodal Bush.

Související