simon_peres_prezident.jpgVeterán izraelské politiky a laureát Nobelovy ceny za mír Šimon Peres dnes složil v izraelském parlamentu (Knesetu) slavnostní přísahu coby devátý prezident země. Třiaosmdesátiletý politik tak vystoupal na vrchol své takřka šedesátileté politické kariéry, byť má prezidentská funkce v Izraeli spíše ceremoniální povahu.

Perese zvolil do funkce před měsícem parlament. Státník před inaugurací v rozhovoru pro agenturu AP prohlásil, že sedm let svého funkčního období zasvětí, navzdory ceremoniální povaze postu, uskutečňování svého celoživotního snu, jímž je mír na Blízkém Východě.

Polský rodák je v politice od vzniku Izraele

Šimon Peres se narodil v srpnu roku 1923 jako Szymon Perski v polském Wiśniewu, dnešní Višněvě v Bělorusku. V roce 1934 odešel i se svou rodinou do tehdejší Palestiny.

Politického života se Peres účastní od vzniku židovského státu před 59 lety. Jako člen levicové Strany práce byl spojencem prvního izraelského premiéra Bena Guriona.

Jako ministr zahraničí sehrál Peres důležitou roli při vyjednávání první izraelsko-palestinské mírové dohody, za což si v roce 1993 vysloužil spolu s tehdejším premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským předákem Jásirem Arafatem Nobelovu cenu za mír.

Související