cernobyl_radioaktivita_text.jpg"Došlo k pohromě. Po černobylské katastrofě se nyní vypořádáváme s případem, který reálně ohrožuje naše lidi," řekl podle agentury Kuzmuk. "Je to mimořádná událost, jejíž důsledky nelze ani předvídat," dodal.

Podle dosavadních zpráv se nejméně dvacet lidí přiotrávilo jedovatými zplodinami, které vznikly při požáru vlaku. Museli být hospitalizováni, ale jejich životy nejsou podle ukrajinského ministerstva obrany ohroženy. Z 11 tisíc lidí, kteří žijí v zamořené oblasti, bylo 815 evakuováno, prohlásil mluvčí ministerstva pro mimořádné situace Ihor Krol.

Vlak, který jel z Kazachstánu do Polska, vykolejil v pondělí večer nedaleko Lvova u polských hranic. Z 58 vagonů se 15 převrátilo a šest začalo hořet. Záchranářům se podle Krola podařilo oheň uhasit už v pondělí večer. Na místě nehody však stále mají dost práce.

Zamořena byla oblast o rozloze 90 kilometrů čtverečních

vlak_ukrajina_192x128.jpgJedovatý mrak, který vznikl při požáru žlutého fosforu, kontaminoval oblast o rozloze 90 čtverečních kilometrů, v níž leží 14 obcí. Místní obyvatelé byli varováni, aby zůstávali doma, nepoužívali vodu ze studní, nejedli zeleninu ze svých zahrádek ani nepili mléko od svých krav.

Žlutý fosfor je vysoce hořlavá a jedovatá látka, která se může spontánně vznítit při kontaktu s horkým vzduchem. Jeho reakcí se vzduchem vzniká jedovatý oxid fosforečný, ohrožující dýchací systém. Již požití 50 miligramů způsobuje vážnou otravu lidského organismu.

Související