Bývalý francouzský prezident Jacques Chirac je zatím jako svědek vyslýchán v souvislosti s nezákonným financováním jeho politické strany v době, kdy stál v čele pařížské radnice. Není vyloučeno, že by Chirac v kauze mohl později čelit obvinění. Výslech vede vyšetřující soudce v jeho kanceláři za přítomnosti advokáta.

Podvod na radnici

Aféra se vrací do přelomu 80. a 90. let, kdy bylo na výplatní pásce pařížské radnice několik lidí, kteří ve skutečnosti pracovali pro Chirakovu stranu Sdružení pro republiku (RPR), předchůdkyni dnešního vládního Svazu pro lidové hnutí. V případu již byla odsouzena řada osobností, včetně bývalého premiéra Alaina Juppého, který byl v dané době Chirakovým nejbližším spolupracovníkem na radnici i v RPR.

Chirakovo jméno zaznělo už v době, kdy aféra vypukla, ale Chirac, již ve funkci prezidenta, odmítl svědčit s odvoláním na svou prezidentskou imunitu. Ta skončila letos 16. června, měsíc poté, co odešel z prezidentského úřadu.

Od odmítání výpovědi k "naprosto normální" záležitosti

Sarkozy_Chirac_MMS.jpgProblémy s justicí hrozí bývalé hlavě Francie i v souvislosti s dalšími případy, Chirakův advokát nicméně informoval, že jeho klient nebude v žádné jiné kauze podroben vyšetřování. Chirac na svojí obhajobu v případu fiktivních pracovních míst pro list Le Monde uvedl, že je "naprosto normální" zodpovědět dotazy ohledně financování strany.

Vedle výše zmíněné kauzy je v tuto chvíli aktuální také skandál "Clearstream", v němž čelí řada francouzských osobností, včetně současného francouzského prezidenta Sarkozyho, podezření z toho, že mají tajná konta. Na ně měly plynout úplatky z někdejšího prodeje francouzských fregat Tchaj-wanu.

Čtyřiasedmdesátiletý Chirac byl v letech 1etech 1995 až 2007 prezidentem Francie. Předtím působil šestnáct let jako pařížský starosta.

Související