raketa_192x128.jpgTest zahrnuje úspěšné zachycení rakety dlouhého doletu pozemním stíhačem, řízeným střelou navrženou pro ochranu Spojených států před útoky balisticky řízených střel z velkých vzdáleností. Obranná střela byla odpálena z letecké základny ve Vandenbergu v Kalifornii 17 minut poté, co z ostrova Kodiak u Aljašky odstartovala raketa určená k sestřelení.

"Máme ho,"
uvádí Riki Ellison, prezident aliance Missile Defense Advocacy Alliance (Aliance na obhajobu protivzdušné raketové obrany). "Je to úspěch."

Podle mluvčího americké Agentury pro raketovou obranu Richarda Lehnera jde o šestý úspěšný pokus z celkem deseti testů provedených od roku 1999. Současný test, jehož provedení stálo 85 milionů dolarů, přichází po neúspěšném pokusu v květnu. Tehdejší raketa, která se měla stát terčem protiraketové obrany, zamířila špatným směrem a skončila v Tichém oceánu.

"Dalším zachycením máme větší jistotu, že systém, který bude vyzván reálným světovým scénářem, bude bránit národ proti limitovaným balistickým útokům řízených střel" uvedl Scott Fancher, boeingový viceprezident a šéf programového systému.

Stejný řídící systém sestřelil svůj terč1.září 2006. Pentagon ale uvedl, že test byl navržen hlavně ke sběru letových dat, ne k zastavení raketové hlavice. Jako výsledek nebyl zařazen do posledních záznamů, sdělil Lehner.

Bushova správa buduje ochranný štít, který má být překážkou raketovým střelám z oblasti jako jsou Severní Korea a Írán, které mohou být nakloněné chemickým nebo nukleárním střelám.

Ostatní součásti objevující se na protiraketovém štítu jsou umístěny v moři, ve vzduchu a ve vesmíru.

Spojené státy mají v plánu umístit 10 pozemních lapačů střel v Polsku a základnu se stejným obranným zaměřením v ČR. Rusko se tomuto plánu brání, se slovy, že dojde k narušení delikátní strategické balance mezi hlavními silami a ohrožení jejich vlastní bezpečnosti.

Kritici testovací strategie Agentury pro raketovou obranu poukazují na to, že ani úspěšně zakončené pokusy o sestřelení útočných raket nic nedokazují, jelikož jsou pečlivě připravené. Ve reálu by totiž nepřítel nejspíš použil různé matoucí taktiky, což by mohlo účinnost americké protiraketové obrany velice snížit.

"Znovu nebyla použita žádná protiopatření či pasti, takže jde o jeden z nejprostších, nejjednodušších testů, jaké byly provedeny," sdělil agentuře Reuters Philip Coyle, který v období Clintonovy administrativy působil jako vedoucí oddělení testování zbraní v Pentagonu.