(aktualizováno, 6. 10. 2007, 16:20)

tajfun_192x128.jpgPrudké větry a mohutné lijáky doprovázejí tajfun Krosa, který zasáhl ostrovní Tchaj-wan. Živel vyvracel stromy, strhával elektrické vedení a přerušena kvůli němu byla i letecká a námořní doprava. Kvůli jeho řádění již dva lidé zemřeli a desítky dalších byly zraněny.

Jednou z obětí se stal řidič kamionu, jehož vozidlo se zřítilo se srázu. Druhým mrtvým je novorozenec, jehož maminka se nemohla dostat do nemocnice vinou neprůjezdné silnice. Záchranářům se naopak podařilo vyprostit muže se synem z trosek jejich zříceného domu v tchajwanské metropoli.

Obyvatelé zůstali ve svých domovech, uzavřeny byly i obchody a kanceláře. V Tchaj-peji vichr vyrval z kořenů přes 200 stromů, předměstí Pchej-tchou voda zaplavila až do výše kolen.

Lijáky vyvolaly sesuvy půdy podél největší dálnice ve východní části ostrova. Na severu vichry způsobily havárie několika motocyklů, nikdo však neutrpěl žádné zranění. V Miao-li vodní živel zničil most. Na celém ostrově zůstalo bez proudu přes 600.000 domácností.

Vodní živel a sesuvy půdy porušily na mnoha místech silnice. Popadalo velké množství stromů, pouličních svítilen a billboardů.

Letecké společnosti přerušily dopravu na mezinárodních i domácích linkách. Zastavena byla i trajektová přeprava.

Podle meteorologů se tajfun přesune směrem k Číně

Oko tajfunu se v sobotu odpoledne SELČ asi 20 kilometrů od severotchajwanského města Ilan pohybovalo v kruzích a jen pomalu postupovalo vpřed, což ještě zvyšovalo jeho ničivou sílu. Meteorologové předpokládají, že se bude nadále přesunovat přes severní Tchaj-wan směrem k jižní Číně. Rychlost větrů, které tajfun provázejí, v některých okamžicích přesahuje 200 kilometrů v hodině.

V jihočínské provincii Fu-ťien úřady nařídily turistům, aby opustili ostrůvky i lokality přímo v pobřežních oblastech. Podobná opatření přijala i sousední provincie Če-ťiang. Z pobřežních oblastí a ostrovů bylo evakuováno kolem 138.000 lidí včetně několika tisíc návštěvníků. Do přístavů bylo povoláno zpět 27.000 rybářských člunů.

Související