Klaus, který je na soukromé návštěvě Vídně, se odpoledne sympozia zúčastnil a večer v Hayekově institutu zopakoval své názory na klimatické změny a globální oteplování. Zatímco většina expertů poukazuje na citelné oteplování naší planety, které je podle nich do značné míry způsobeno nezodpovědným chováním člověka, Klaus považuje zvýšení globálních teplot v historickém porovnání za velmi malé a jeho dopady na naši společnost za zanedbatelné.

 

Někteří z přítomných vědců, kteří se ještě před zahájením sympozia zúčastnili tiskové konference, kritizovali závěry Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Fred Singer z Virginské univerzity pak výslovně připomněl návrh českého prezidenta, který nedávno na zasedání VS OSN vyzval k tomu, aby se vývoj klimatu nestudoval jen v rámci IPCC, ale i v další nezávislé skupině.

Právě tento přístup považují účastníci sympozia za klíčový, protože podle jejich názoru jsou závěry IPCC nesprávné.

 

Singer například zdůraznil, že tříletý výzkum skupiny, kterou vede, dospěl na základě v podstatě stejných faktů jako IPCC k odlišným a někdy zcela protichůdným závěrům. Zejména pak konstatuje, že nynější změny klimatu nejsou důsledkem činnosti člověka, ale vlivu přírodních faktorů.

 

Český prezident v Hayekově institutu plně podpořil názory těchto vědců. Zdůraznil nerozumnost úmyslu bojovat proti změnám klimatu restriktivními opatřeními a omezováním osobní svobody jednotlivců i celých skupin a odsoudil iracionalitu, s jakou se prezentuje téma globálního oteplování. "Žádná radikální opatření nejsou v tuto chvíli nutná," zdůraznil Klaus. Podle něj je třeba "nesnažit se změnit přírodu svými zásahy, ale snažit se spíše přizpůsobit vývoji přírody".