Příští týden se bude rozhodovat o konečné podobě nové smlouvy Evropské unie, která má přinést reformy unijních institucí. V pondělí se o ní budou bavit v Lucemburku ministři zahraničí, od čtvrtka šéfové vlád a států na neformálním summitu v Lisabonu.

 

Vznik dokumentu, který má nahradit zamýšlenou euroústavu odmítnutou před dvěma lety v referendech ve Francii a v Nizozemsku, provázely vášnivé diskuze. V červnu státníci na bruselském summitu vypracovali po dlouhých a složitých jednáních podrobný mandát o tom, co by mělo ve smlouvě být. Právníci pak jejich požadavky převedli do textu, který jinak z velké části přebírá věci z euroústavy.

 

Oproti zamýšlené euroústavě, po jejímž odmítnutí se unie dostala do hluboké krize, nemá nová smlouva nahradit stávající smlouvy, nýbrž je jen doplnit. Podle ní například v čele Rady EU má stát dva a půl roku předseda, čímž se nahradí dosavadní systém, v němž se státy střídaly v předsednictví EU po půl roce. Kromě toho by se měl po roce 2014 snížit počet eurokomisařů či vytvořit nový post jakéhosi ministra zahraničí EU.

Nová smlouva a ČR

 

Českou republiku bude zajímat mimo jiné to, jakým způsobem a hlavně kdy by měla smlouva a z ní vyplývající reformy začít platit. Důvodem je skutečnost, že by to mohlo zasáhnout i do českého předsednictví EU, které připadá na první polovinu roku 2009. "Prosazujeme určité prohlášení, aby pro případ, že to začne vstupovat v platnost v roce 2009, byla stanovena určitá pravidla hry mezi předsednickou zemí, (Evropskou) komisí a Evropskou radou tak, aby ten proces běžel hladce," řekl místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

 

Zatím se hovoří o tom, že pokud se nyní státníci dohodnou, pak by v prosinci smlouva mohla být podepsána a následoval by rok na ratifikaci.Vondra i ministr zahraničí Schwarzenberg nicméně podotkli, že dosud vždy ratifikační procesy trvaly déle než rok. Očekávají, že nyní to bude podobné. V Česku text bude asi spíš ratifikovat parlament. Referendum se bude s jistotou konat nejméně v jednom státě - Irsku, kde byl v minulosti problém s ratifikací smlouvy z Nice.