Ministři zahraničí a evropských záležitostí členských zemí Evropské unie se v pondělí v Lucemburku pokoušeli vyřešit poslední otevřené otázky související s dokončením nové reformní smlouvy EU. Mezi nimi je třeba i snaha Čechů o to, aby byl ve smlouvě prohlouben princip takzvané oboustranné flexibility - tedy možnost přenášení pravomocí nejen do Bruselu, ale i zpět na členské země. Tato možnost v nové smlouvě bude, i když ČR by chtěla, aby se v ní šlo ještě dál a možnosti, jak návratu pravomocí zpět na členské země docílit, byly zřejmější.

 

Velké šance na změny v tomto ohledu nicméně nejsou. ČR podle místopředsedy vlády Alexandra Vondry v tomto ohledu podpořilo jen Nizozemsko. Portugalské předsednictví uvedlo, že Praha na jednání požadavek vznesla, avšak že ono má na věc jiný pohled.

 

"Myslím si, že je silně cítit vůle k dohodě (v Lisabonu) dospět. Atmosféra není tak napjatá, není tak nervózní, jako byla před červnovou radou. Myslím, že mnoho zemí prostě chce mít tuto debatu jednou z krku a soustředit se na reálné problémy," řekl Vondra o výhledech, zda lisabonský summit skončí dohodou o osudech a podobě nové smlouvy.

 

Co by nová smlouva měla přinést

 

Stejně jako ústavní smlouva, po jejímž odmítnutí se EU ocitla v hluboké krizi, nová smlouva počítá s tím, že unie bude mít prezidenta voleného na dva a půl roku místo současného půlročního rotujícího předsednictví. Vytvořen by měl být i post jakéhosi ministra zahraničí, ač formálně se tak jmenovat nebude. Změní se rovněž systém hlasování v radě ministrů, což byl jeden z hlavních problémů v červnu. Z 27 na 17 se pak sníží počet eurokomisařů.

 

Na rozdíl od navrhované euroústavy však nová smlouva nemá zcela nahradit stávající unijní smlouvy, nýbrž je jen doplnit. Smlouva navíc také nebude mít "ústavní" charakter, nebudou v ní pasáže o vlajce či hymně, což vadilo mimo jiné i Česku. Určité požadavky na doplnění či ujasnění mají třeba Polsko, Bulharsko, Rakousko či Itálie.

 

Nedořešené body by podle Vondry i dalších diplomatů neměly bránit dosažení dohody o smlouvě tak, aby mohla být po Lisabonu a technických úpravách v prosinci podepsána.