Z podílu na vraždě ruské novinářky Anny Politkovské obvinila ruská prokuratura ve středu 17. října devět lidí . Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na představitele generální prokuratury Vjačeslava Smirnova. Agentura Reuters tvrdí, že mezi obviněnými je i podplukovník Federální bezpečnostní služby (FSB) Pavel Rjaguzov, který byl poprvé zatčen už v srpnu, ale tehdy se prý jeho případ netýkal kauzy Politkovská.

Smirnov upřesnil, že vedle Rjaguzova jsou mezi obviněnými tři bratři Machmudovové a také bývalý šéf Ačchoj-Martanovského okresu v Čečensku Šamil Burajev. Pokud jde o Rjaguzova, je obviněn, že o místě pobytu Politkovské informoval Burajeva, který údajně předal adresu vrahům. Machmudovové jsou obviněni ze spoluúčasti na vraždě.

Investigativní novinářka Anna Politikovská, která často kritizovala politiku prezidenta Putina v Čečensku, byla zastřelena loni 7. října, když vcházela do domu, v němž bydlela na moskevském sídlišti. Obránci lidských práv v Rusku i ve světě si myslí, že za vraždou nepohodlné novinářky stály ruské tajné služby. Kreml bez důkazů naznačuje, že zločin spáchali nepřátelé Ruska v zahraničí.

Ruští vyšetřovatelé už před časem oznámili, že vědí, kdo Politkovskou zavraždil. Případ prý je objasněn, ale problém je údajně usvědčit celý řetězec pachatelů od zadavatele přes organizátory až po vykonavatele.

Související