Čerstvé návrhy Spojených států, které mají uklidnit ruské obavy v souvislosti s výstavbou amerického protiraketového štítu v Evropě, jsou podle poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro otázky Evropské unie Sergeje Jastržembského pozitivním signálem. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Moskva má dlouhodobě velké výhrady k plánu USA vybudovat v Česku a Polsku protiraketový štít, který by měl chránit před případnou hrozbou z Íránu.

Americký ministr obrany Robert Gates při úterní návštěvě Prahy navrhl, aby se Rusové podíleli na budované radarové základně, která by měla stát v Česku. Dalším vstřícným krokem vůči Moskvě by podle Gatese mohl být fakt, že by protiraketový deštník nebyl v plné pohotovosti, ale byl by plně aktivován, až bude prokázána hrozba ze strany Íránu.

"Tyto první pozitivní signály, které se objevily, jsou zdrojem naděje," řekl novinářům Jastržembskij. Podle něj většina těchto návrhů vznikla na nedávném jednání amerických a ruských ministrů zahraničí a obrany v Moskvě. "Pokud to bude pokračovat, myslím, že je šance, že dosáhneme dohody," dodal.

Paroubka Gates nepřesvědčil

Ministr Gates v Praze v úterý slíbil, že žádná americko-ruská dohoda se neobejde bez souhlasu české strany. Český premiér Mirek Topolánek přímo na úterní tiskové konferenci s Gatesem ministrova slova o možné přítomnosti Rusů na amerických základnách v Polsku a Česku nekomentoval. Se šéfem Pentagonu jednal kromě vládních politiků i předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Po setkání uvedl, že ho Gates nepřesvědčil.

Místopředseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek ve středu uvedl, že nabídku Spojených států v souvislosti s ruskou přítomností na radarové základně v Brdech považuje za nepřijatelnou. Zaorálkovi vadí, že se údajně rodí dvoustranná dohoda mezi Washingtonem a Moskvou, která úplně obchází NATO i Evropskou unii.

Radar podle průzkumů veřejného mínění odmítá i většina Čechů.