Oficiální vyšetřování proti bývalému francouzskému prezidentovi Jacquesu Chirakovi dnes zahájil pařížský soudce, který někdejší hlavu státu obvinil ze zpronevěry veřejných financí v době, kdy byl starostou Paříže. Sdělil to Chirakův advokát Jean Veil.

Je to poprvé, co je některý z bývalých francouzských prezidentů takto vyšetřován a obviněn. Oficiální vyšetřování znamená, že podezřelý může být případně poslán před soud. Vyšetřující soudce může ale také rozhodnout, že není dost důkazů k obžalobě.

Dnešní slyšení v justičním paláci u soudkyně Xaviere Simeoniové podle Veila trvalo tři hodiny, ale nestalo se nic závažného. "Odráží to justiční logiku. Nelze někoho vyslýchat v tak letitém případu, aniž by nebyl předmětem vyšetřování. Byla by to chyba ze strany soudkyně, kdyby to neudělala," dodal advokát. Potvrdil, že Chirac bude v příštích měsících opět vyslýchán.

Čtyřiasedmdesátiletý Chirac po květnovém odchodu z prezidentského úřadu přišel o imunitu a byl v létě vyslýchán v souvislosti s údajným nezákonným financováním jeho politické strany z fondů radnice. Vždy popíral, že se na radnici, kterou vedl v letech 1977 až 1995, dopustil něčeho protizákonného. To samé dnes podle Veila opakoval soudkyni.

Pařížská radnice nicméně měla na přelomu 80. a 90. let na výplatní pásce několik lidí, kteří ve skutečnosti pracovali pro Chirakovu stranu Sdružení pro republiku (RPR), předchůdkyni dnešního vládního Svazu pro lidové hnutí. Kvůli tomu už byla odsouzena řada osobností, včetně bývalého premiéra Alaina Juppého, který byl v dané době Chirakovým nejbližším spolupracovníkem na radnici i v RPR.

Ve vyjádření, které dnes zveřejnil francouzský deník Le Monde, Chirac připustil, že si přál či povoloval přijímání pracovníků, které se justici zdají podezřelí, protože to pokládal za oprávněné a potřebné. "Prostředky města Paříže sloužily jen činnosti ve prospěch Pařížanek a Pařížanů. Nikdy nebylo nějaké osobní obohacování," napsal Chirac. Ujistil, že zmiňovaná pracovní místa povolovala městská rada.

Související