rusko_volby_1_192.jpgStávající uzbecký prezident Islam Karimov zvítězil v nedělních volbách nové hlavy státu se ziskem 88 procent hlasů. Oznámila to podle tiskových agentur ústřední volební komise. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) však již dopoledne zpochybnili průběh hlasování a volby označili ze nedemokratické.

Předseda ústřední volební komise Mirzulugbek Abdusalomov to ale vyloučil. "Předběžné výsledky ukazují, že se volby uskutečnily v souladu s ústavou," uvedl podle agentury Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin, který je sám kritizován Západem za nedemokratické způsoby, Karimovi blahopřál k vítězství.

Vítězství autoritářského Karimova, který stojí v čele této středoasijské republiky již od roku 1989, se všeobecně očekávalo. Ve volbách proti němu stanuli tři protikandidáti, všichni ale vyjádřili podporu současnému prezidentovi. Jejich účast tak podle analytiků i opozice měla pouze vytvořit zdání demokratického souboje. Tuto skutečnost také kritizovali pozorovatelé OBSE.

91 procent v roce 2000

Hlasování se konalo "v přísně kontrolovaném politickém prostředí, které nedávalo prostor skutečné opozici, a volby obecně nesplnily mnoho závazků vůči OBSE týkajících se demokratických voleb," zhodnotila výběr uzbeckého prezidenta OBSE.

Jelikož účast na volbách přesáhla ústavou požadovaných 33 procent, ústřední volební komise s velkou pravděpodobností potvrdí znovuzvolení Karimova na dalších sedm let do úřadu. V roce 2000 získal 91 procent hlasů.

Aktivisté hnutí za lidská práva jej obviňují z porušování základních svobod v Uzbekistánu, který je bohatý na nerostné suroviny (ropa, zemní plyn, zlato) a patří rovněž k největším vývozcům bavlny. Západ vládu tohoto bývalého vysokého komunistického funkcionáře v roce 2005 kritizoval za krvavé potlačení protestních pochodů ve městě Andižanu, kde přišly o život stovky lidí.

Související