Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Kisljak přijede v polovině ledna do Varšavy, aby seznámil polské představitele s argumenty Moskvy ohledně amerického protiraketového deštníku. Oznámilo to polské ministerstvo zahraničí. Podle listu Gazeta Wyborcza je Kisljak očekáván ve Varšavě 14. ledna.

Šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski v dnešním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Trojka prohlásil, že se bude snažit ruské argumenty co nejlépe pochopit. Předchozí vláda Jaroslawa Kaczyńského odmítala naslouchat ruským názorům a prohlašovala, že Moskva by se neměla vměšovat do svrchovaných jednání mezi Polskem a Washingtonem.

"Vyslechnutí argumentů je součástí principů dobrého soužití mezi sousedy," vysvětlil Sikorski a vyjádřil politování nad tím, že Američané nedokázali rozptýlit ruské obavy.

Tusk: Referendum neočekávám

Polský premiér Donald Tusk dnes v televizi TVN24 řekl, že chce jet do Washingtonu ve chvíli, kdy se polsko-americká jednání o raketovém deštníku dostanou do významné etapy. "Chtěl bych jet do Washingtonu ve chvíli, kdy dospějeme do (významné) etapy, abychom potom mohli Polákům něco říci," řekl Tusk bez dalšího upřesnění. "Nepředpokládám, že by se o této otázce konalo referendum, ale chci, aby bylo přijato odpovědné a srozumitelné rozhodnutí přijatelné pro Poláky," dodal.

Podle nedávných průzkumů veřejného mínění je více než polovina polských obyvatel proti americké protiraketové základně v Evropě. Spojené státy chtějí, aby radar v Česku a rakety v Polsku byly instalovány do roku 2012.

Související