Z válečných zločinů byl dnes obviněn bývalý bosenskosrbský generál ve výslužbě Novak Djukić. Podle obžaloby je odpovědný za masakr ve městě Tuzla během bosenské války (1992-95), kde zahynulo 71 civilistů.

Bosenský soud pro válečné zločiny obviňuje dvaapadesátiletého Djukiče, že v květnu 1995 nařídil dělostřelecký útok na Tuzlu ležící na severovýchodě Bosny. Kulky vystřelené z bosenskosrbských pozic zabily 71 lidí a desítky dalších zranily. Většina obětí, mezi nimi i dvouletý chlapec, byli mladí lidé, kteří se shromáždili v populární čtvrti města.

Masakr v Tuzle byl součástí rozsáhlých represí bosenskosrbských sil zaměřených na několik měst obydlených Muslimy. Následoval poté, co letectvo NATO bombardovalo srbské pozice kolem Sarajeva.

Djukić byl zadržen loni v listopadu v Banja Luce a umístěn do vězení v Sarajevu. Za bosenské války velel dělostřelecké jednotce bosenských sil rozmístěné u Tuzly. Po válce byl povýšen na generála, poté se stal šéfem generálního štábu bosenskosrbské armády. V roce 2005 odešel do důchodu.

Bosenská válka si podle nedávné nezávislé studie vyžádala na 100.000 mrtvých.

Bosenský soud pro válečné zločiny začal v roce 2005 přebírat od Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) méně závažné případy válečných zločinů. ICTY, jehož činnost má být do roku 2010 ukončena, si ponechal jen ty nejzávažnější případy. Patří mezi ně i dva bývalí nejvyšší představitelé bosenských Srbů Radovan Karadžić a Ratko Mladić, obvinění z válečných zločinů i genocidy. Oba ale stále před spravedlností unikají.

Související