Turecko je připraveno v případě nutnosti pokračovat ve vojenských operacích proti povstalcům z řad separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), kteří mají základny na severu Iráku. Oznámila to dnes turecká Národní bezpečnostní rada (MGK), v níž zasedají nejvyšší státní a armádní představitelé.

Rada vyjádřila uspokojení nad operacemi vedenými proti PKK na severoiráckém území od 16. prosince a konstatovala, že oblastem s civilním obyvatelstvem nebyly způsobeny škody.

"Kromě těžkých ztrát zasazených teroristické organizaci byly ve značné míře zničeny její systémy zásobování a komunikace," uvedla MGK, v jejímž čele stojí prezident a jejímiž členy jsou premiér, ministři a nejvyšší představitelé vlivné turecké armády.

Vláda, která v posledních měsících čelila stále intenzivnějším útokům kurdských rebelů, obdržela v polovině října souhlas parlamentu s vedením přeshraniční operace v severním Iráku, který PKK slouží jako základna pro akce v Turecku.

Od poloviny prosince podnikla turecká armáda proti PKK v severním Iráku nejméně tři letecké nálety a jednu pozemní operaci menšího rozsahu. Generální štáb v úterý oznámil, že při prvním náletu ze 16. prosince zahynulo 150 až 175 povstalců a bylo zničeno na dvě stovky cílů, mezi nimi velitelství, výcvikové základny, logistika, protiletadlové baterie a sklady munice.

Související