Americký prezident George Bush bude vetovat návrh zákona stanovující priority vojenské politiky země. Důvodem je paragraf, který by umožňoval zmrazit irácká aktiva ve Spojených státech a podle Bílého domu tak poškodit nynější vládu v Bagdádu. Na ranči amerického prezidenta v texaském Crawfordu to dnes oznámil Bushův mluvčí Scott Stanzel.

Veto nepřeruší financování ministerstva obrany a válek v Iráku a Afghánistánu, které je zajištěno jiným zákonem.

Zákon, který chce Bush vetovat, stanoví vojenské priority země, podmínky pro nákupy nových zbraní a pro rozvoj nejrůznějších vojenských programů. Určuje také podmínky pro realizaci plánu Bushovy administrativy na výstavbu protiraketových základen v ČR a Polsku. Schvaluje i zvýšení platů pro americké vojáky.

Bílému domu vadí nařízení umožňující okamžité zmrazení iráckých aktiv v USA v případě, že by američtí občané žalovali Irák kvůli činnosti bývalého režimu Saddáma Husajna. Mohlo by například jít o žaloby amerických válečných zajatců z první války v Perském zálivu v roce 1991. Odhaduje se, že v amerických bankách má Irák asi 25 miliard dolarů. Takové kroky by mohly vázat finance Iráku potřebné k rekonstrukci země, řekl mluvčí Stanzel.

Demokratičtí vůdci obou kongresových komor, Nancy Pelosiová a Harry Reid kritizovali chystané veto s tím, že Bílý dům mohl vznést své námitky mnohem dříve, ještě při přípravě zákona. Stejně tak podle nich opozdí zvyšování platů vojákům.

Související