V Belgii byl vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli pokračující teroristické hrozbě. Bez upřesnění této hrozby to dnes sdělil belgický ministr vnitra Patrick Dewael. Bruselská radnice dokonce zrušila tradiční slavnostní ohňostroj vítající příchod Nového roku.

"Je to maximální úroveň poplachu. To znamená, že je vyšší než se běžně vyhlašuje na konci roku a než se například vyhlašuje v ostatních evropských metropolích," prohlásil ministr v belgické televizní stanici RTL-TVI.

Belgická policie 21. prosince zatkla čtrnáct islamistů, kteří podle úřadů chtěli pomoci členovi Al-Káidy Nizarovi Trabelsímu k útěku z belgického vězení. Trabelsí byl v roce 2004 odsouzen k deseti letům vězení za přípravu pumového atentátu na kavárnu na americké vojenské základně v Belgii.

Belgické úřady po zatčení varovaly před zvýšeným rizikem teroristických útoků v zemi během svátků, hlavně v metropoli. Kromě zrušení ohňostroje jsou dnes na příkaz úřadů dříve než obvykle uzavřeny stánky na vánočních trzích a kluziště v centru města.

Související