Polsko by nemělo uspěchat rozhodnutí o tom, zda v zemi bude stát americká protiraketová základna. V rozhovoru pro dnešní vydání polského týdeníku Newsweek to řekl premiér Donald Tusk a znovu tak potvrdil zdrženlivý postoj nové polské vlády k americkým záměrům na stavbu protiraketového štítu ve střední Evropě. Spojené státy přesto daly najevo přesvědčení, že dohodu o základně s Polskem uzavřou.

"Otázku (umístění) protiraketového štítu bychom určitě neměli uspěchat," uvedl Tusk. "Uvědomte si, že štít je zamýšlen jako obrana USA, ne Polska," dodal premiér s tím, že obě země musejí o celé záležitosti dále jednat.

"Je to v zájmu obou zemí," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack v reakci na Tuskovy výroky. "Je to v zájmu Polska. je to v zájmu Spojených států. Je to v zájmu ostatních evropských zemí."

McCormack připomněl, že během ledna bude ve Washingtonu jednat polský ministr obrany Bogdan Klich. "Budeme jednat o této věci v dobré víře, abychom se zabývali vším, co polskou vládu znepokojuje," dodal.

Ochládající polský postoj k americkým záměrům na stavbu systému protiraketové obrany je zřejmý už od zformování nové vlády premiéra Tuska loni v listopadu. Předchozí kabinet Jaroslawa Kaczyńského plány USA významně podporoval, po výměně vlády se ale tón polských vyjádření změnil.

Související