obama-clinton-vyhlizi-192.jpgDemokratičtí kandidáti na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová a Barack Obama se snaží zmírnit vzájemné výpady před sobotními primárkami v Jižní Karolíně, kde je illinoiský senátor favoritem, ale jeho náskok se snižuje. V noci na dnešek se střetli v debatě  i republikánští kandidáti, ale před nadcházejícími primárkami na Floridě útočili méně na sebe a více na Clintonovou.

 

V jednom rozhlasovém spotu v Jižní Karolíně Obama tvrdil, že "Hillary Clintonová řekne cokoli, aby byla zvolena". Senátor nakonec ve čtvrtek spot z vysílání stáhl poté, co tábor Clintonové zrušil rozhlasovou reklamu kritizující Obamu.

 

Bývalá první dáma dnes v televizním rozhovoru připustila, že její muž se "možná nechal trochu unést". "Myslím ale, že bychom se měli všichni zhluboka nadechnout, protože jakmile bude (prezidentská) nominace jasná, víme, že Demokratická strana bude jednotná," dodala.

 

Hádka dvou pomohla třetímu

 

Střety Obamy a Clintonové vyvrcholily při pondělní debatě v Jižní Karolíně, kdy přešly i do osobní roviny. Trpký tón debaty podle všeho prospěl třetímu kandidátovi, Johnu Edwardsovi, který od té doby získává v tomto jižanském státě body. Podle dnešního průzkumu Zogbyho institutu zde Obamu nyní podporuje 38 procent demokratických voličů, Clintonovou 25 procent a Edwardse 21. Oproti úterku se Obamův náskok ve státě, kde polovinu demokratických voličů tvoří černoši, snížil o pět bodů. Obdobným rozdílem si polepšil Edwards.

 

Republikáni útočili na Clintonovou

 

Republikánští kandidáti, jejichž pole je ještě vyrovnanější než u demokratů, se ve čtvrtek večer střetli v debatě ve floridském Boca Ratonu. Vedle ekonomiky se soustředili na útoky na Clintonovou, které tak přisoudili mezi demokraty roli favorita a nejpravděpodobnějšího soupeře v listopadových prezidentských volbách.

 

"Je tak vzdálená Američanům," řekl bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney. "Popravdě řečeno se nemůžu dočkat, abych proti ní vedl kampaň, protože situaci, že Bill Clinton je zpátky v Bílém domě a nemá co dělat, si opravdu nedokážu představit."

 

Arizonský senátor John McCain zase kritizoval její plán začít stahovat vojáky z Iráku do 60 dnů od vstupu do Bílého domu. "Bude to znamenat bílou vlajku kapitulace," řekl McCain. "Bude to znamenat, že Al-Káida vyhrála."

Související