cranach-venuse-vyska.jpgVedení londýnského dopravního podniku se natolik obává, aby nepobouřilo cestující, že v metru zakázalo vyvěšování plakátů s reprodukcí renesančního obrazu Lucase Cranacha, které znázorňuje nahou bohyni lásky Venuši. Plakát měl propagovat Cranachovu výstavu v Královské akademii, ale podle dopravního podniku je pro oči Londýňanů příliš odvážný. Galerie je pobouřena.

Malba německého malíře Lucase Cranacha staršího pochází z roku 1532 a znázorňuje stojící bohyni Venuši, která v rukou drží průsvitný závoj. Slavné dílo renesančního mistra ale v metru viset nesmí, rozhodl dopravní podnik.

"Londýnskou podzemkou cestují každý den miliony lidí a ti se musejí dívat na všechny reklamní plakáty, které tam jsou vyvěšené. Musíme brát v potaz celé spektrum cestujících a snažit se je neurážet reklamami, které vyvěšujeme," zdůvodnil kontroverzní opatření svého zaměstnavatele mluvčí.

Spor o kontext zobrazení

Galerii se ale zákaz zdá absurdní. "Jsme zklamaní a v této době nám to připadá směšné. Ta malba je pět set let stará," komentovala celou záležitost vedoucí propagačního oddělení Královské akademie Jennifer Francisová.

Galerii přesto nezbývá nic jiného než plakát změnit. V úvahu připadá, že by grafik přes inkriminované partie nahé bohyně umístil černé pásky. Pravděpodobnější ale je, že vedení muzea vybere obraz, kde bude vidět méně nahé kůže.

Podle reklamního kodexu se v metru nesmějí objevit reklamy, které "znázorňují muže, ženy nebo děti sexuálním způsobem nebo zobrazují akty či poloakty ve zjevně sexuálním kontextu".

Už dříve tak byly zakázány plakáty propagující vibrátory, na nichž byla plovoucí mořská panna, nebo plakáty s reklamou na časopis pro gaye.

Související