rusko-televize-192-128.jpgRusko v pátek varovalo, že změní svou politiku vůči separatistickým regionům v Gruzii, pokud Západ uzná nezávislost Kosova. S odvoláním na prohlášení ruského ministerstva zahraničí to dnes uvedla agentura Interfax. Podle britské stanice BBC by to mohlo znamenat uznání gruzínských autonomních republik Jižní Osetie a Abcházie.

Oficiální prohlášení uvedlo, že by Rusko v těchto regionech mohlo "přizpůsobit svou linii" posledním událostem, detaily ale neupřesnilo.

Kosovo podle diplomatických zdrojů i světových agentur během víkendu vyhlásí svou nezávislost na Srbsku. Spojené státy i Evropská unie jsou připraveny samostatnost Kosova uznat. Moskva, která se na včerejším jednání Rady bezpečnosti OSN jako jediný stálý člen proti tomu postavila, varuje před precedensem z pohledu dalších separatistických hnutí ve světě.

Prezident Vladimir Putin naposled obvinil Západ během své včerejší tiskové konference, že "měří dvojím metrem", když podporuje nezávislost jihosrbské provincie, zatímco ostatní hnutí neuznává.

Gruzínské republiky Abcházie a Jižní Osetie od počátku devadesátých let minulého století usilují o odtržení od Gruzie a připojení k Rusku. Od začátku devadesátých let jsou více méně samostatné, většina jejich obyvatel má ruské pasy. Právě údajná podpora jejich separatistických snah ze strany Moskvy je zdrojem napětí mezi Ruskem a Gruzií.

Související