Dosavadní arménský premiér Serž Sarkisjan zřejmě vyhrál úterní prezidentské volby již v prvním kole. Vyplývá to z předběžných výsledků Ústřední volební komise zveřejněných po sečtení 85 procent hlasů. Agentura Reuters na základě údajů komise, která uvedla jen počty hlasů dané jednotlivým kandidátům, vypočítala, že pro Sarkisjana se vyslovilo 56 procent voličů, zatímco jeho hlavnímu rivalovi Levonu Ter-Petrosjanovi dalo svůj hlas 22 procent voličů.

Získá-li Sarkisjan skutečně nadpoloviční počet hlasů, vyhne se druhému kolu voleb, v němž by se utkal s Ter-Petrosjanem, a usedne do prezidentského křesla. Opozice však s výsledky nesouhlasí. Podle ní byly volby zfalšované, provázely je únosy a bití opozičních kandidátů. Za skutečného vítěze považuje Ter-Petrosjana, který byl první hlavou státu po získání nezávislosti Arménie na Sovětském svazu. Na dnešek proto svolala do Jerevanu protestní demonstraci.

Sarkisjanův tábor čeká na konečné oficiální výsledky, než vystoupí s prohlášením. Úplné předběžné výsledky lze očekávat až dnes večer Arménie ležící vysoko v horách a sevřená mezi Tureckem a Ázerbájdžánem je důležitou tranzitní cestou pro vývoz ropy z Kaspického moře na světové trhy.

Je silně závislá na spojenectví s Moskvou a navzdory nedávnému zrychlení růstu ekonomiky zůstává chudou zemí. Analytici také upozorňují na neřešený konflikt se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, který může znovu vyústit v násilnosti. Úsilí o mírové řešení tohoto problému bude zřejmě jedním z nejdůležitějších úkolů nové hlavy státu.

Související