MAAE uvedla, že Írán poskytl jejím inspektorům přístup do některých zařízení vyvíjejících komponenty jaderného programu, kam se MAAE již dlouho snažila dostat. Stejně tak Teherán vysvětlil většinu svých aktivit v tomto směru v poslední době.Iran_jadro_192x128.jpg

Nicméně Írán se stále vyhýbá vysvětlení zpravodajských informací, podle nichž se snaží získat jaderný materiál použitelný ve zbraních a zkouší moderní centrifugy rychleji obohacující uran. Kdyby tomu tak bylo, mohla by Rada bezpečnosti OSN již příští týden vyhlásit proti Teheránu další sankce.

Třetí sada sankcí

Po zveřejnění zprávy se v pondělí sejdou v sídle OSN v New Yorku vysocí diplomaté Británie, Francie, Německa, USA, Číny a Ruska, aby jednali o dalším postupu vůči Íránu. Uvedl to nejmenovaný západní diplomat.

Francie a Británie ve čtvrtek oficiálně předložily Radě bezpečnosti návrh rezoluce předpokládající již třetí sadu sankcí vůči Teheránu. Obě země, stejně jako Německo a USA by chtěly, aby se o rezoluci hlasovalo již příští týden.

Spojené státy chtěly další sankce zavést již dříve, ale další země v patnáctičlenné RB OSN trvaly na tom, aby se hlasování odložilo až po zveřejnění zprávy MAAE.

Hlavní íránský vyjednávač o jaderném programu Saíd Džalílí dnes řekl, že zpráva prý potvrzuje, že íránské jaderné aktivity jsou mírumilovné. "Je to další dokument potvrzující, že Írán měl pravdu, pokud jde o jeho jaderné aktivity," řekl v Teheránu Džalílí. "Ukázal, že naše aktivity jsou mírumilovné."

RB OSN schválila již dvě rezoluce obsahující sankce vůči Íránu. Jejich cílem bylo přimět Teherán k lepší spolupráci s inspektory MAAE a zastavit obohacování uranu. Teherán vytrvale argumentuje tím, že jeho jaderný program je výhradně energetický a mírový, na což má podle mezinárodních dohod právo. Především západní země v čele s USA však obviňují Teherán z úmyslu vyrobit tajně atomovou zbraň.

"Zabýváme se tím posledních pět let. Především v posledních čtyřech měsících jsme udělali docela dobrý pokrok při objasňování nedořešených záležitostí," uvedl Baradej v prohlášení provázejícím vydání zprávy. "Írán nám v posledních měsících umožnil navštívit mnoho míst, což umožnilo vytvořit si jasnější obrázek o íránském programu. To však podle mě není stále dostatečné," uvedl Baradej.

Podle zprávy se Írán vyhýbá skutečné odpovědi na tvrzení o tom, že usiluje o vojenské využití jaderného programu. Jako "irelevantní" prý Teherán odmítl informace o tom, že se prý snaží spojit obohacování uranu, testy vysoce účinných výbušnin a vývoj hlavic pro rakety. Bez těchto ujištění není možné věřit tomu, že program má výlučně mírový charakter, tvrdí důvěrná zpráva MAAE.

Související