rusko-demonstrace192.jpgRadikální ruská opozice v pondělí splnila to, co slíbila: vyšla do ulic Moskvy a Petrohradu protestovat proti manipulaci prezidentských voleb.

Sdružení kolem hnutí Jiné Rusko šachisty Garriho Kasparova hlasování označila za frašku. Sám Kasparov prohlásil, že byly jen zástěrkou dávno dohodnutého předání moci uvnitř vládnoucí elity

Čtěte více: Kam směřuje Rusko? - ZDE

Čtěte více: Jízdenka Medveděva do Kremlu platí - ZDE

V ruském hlavním městě nebyla demonstrace povolena, přesto organizátoři z koalice Jiné Rusko od svého úmyslu neustoupili. Podle webových stránek organizátorů měla demonstrace proběhnout pod hesly "Lžedmitrije pryč z Kremlu", s odkazem na cara samozvance, prohlašujícího se za zázrakem zachráněného syna Ivana Hrozného.

Zatýkali i v McDonald's

"Vím, že tam bude zásahová jednotka, že nás budou bít, zatýkat. Ale já nedokážu zůstat doma poté, co se nám vysmáli do obličeje svými zfalšovanými volbami. Nedokázala bych se svému osmiletému synovi podívat do očí, kdybych nešla na pochod," napsala pateticky ve svém internetovém deníku Marina Litvinovič, blízká spolupracovnice Garriho Kasparova. Milice její očekávání nezklamala.

Místo konání moskevské demonstrace u památníku Turgeněvovi bylo již ráno ohrazeno policejními autobusy a podle svědků tam pohotovostní jednotka nacvičovala blokování výstupů ze stanice metra.

Půl hodinu před ohlášeným začátkem demonstrace policisté vstoupili do nedaleké restaurace McDonald's a zatkli desítku mladých lidí, kteří vypadali na první pohled nekonformně.

Okolo vchodu do metra se houfovali lidé a novináři. Převahu ale měli uniformovaní policisté a desítky dalších jich byly v civilu.

"Je tu tak čtyři sta nesouhlasících a dvě stě novinářů," hlásil do vysílačky muž v uniformě generála ministerstva vnitra, který zjevně velel zásahu. Několik mladých aktivistů odpálilo rachejtle a začalo skandovat "Potřebujeme jiné Rusko!" Během několika vteřin se na ně vrhli muži v civilu a odtáhli je do připravených autobusů. Stejně dopadli ti, kteří vytáhli plakáty "Chceme za prezidenta Kasparova".

Policejní těžkooděnci vytlačili z náměstí jednoho z lídrů Jiného Ruska Lva Ponomareva. Díky činnosti policie se brzy změnil poměr demonstranti - novináři a na jednoho protestujícího připadli dva zástupci tisku.

"Podívejte se na ně, co dělají. Tomu říkají demokracie? Kam až jsme to dnes dopracovali," rozčilovala se starší žena do kamer hned tří televizních štábů.

Ale na nějakou konfrontaci s policií demonstranti už neměli sílu. "Vchod do metra je otevřen. Občané, opusťte náměstí! V šest hodin začne špička a budete překážet spoluobčanům," vyzýval demonstranty policejní megafon. Televizní štáby zvolna balily své vybavení a lidé, kterých přišlo méně, než organizátoři protestu předpokládali, se začali rozcházet.

Zadrženo bylo přinejmenším padesát lidí, z toho všichni organizátoři demonstrace. Podle svého očekávání skončila na stanici milice i Marina Litvinovič. Zatčen byl i Lev Ponomarev a další z předních aktivistů opozice Michail Kriger. Později byli někteří z nich propuštěni.

Protesty i v Petrohradě

V Petrohradě se na povolené akci sešlo přibližně sedm stovek demonstrantů, mezi nimi i Kasparov a lídr soudem zakázané Národně-bolševické strany (NBP) spisovatel Eduard Limonov.

Kasparov na shromáždění řekl, že v Moskvě bylo včera zadrženo 250 lidí.

Více najdete také ve speciálu Putinovo Rusko - ZDE

080304_08.jpg

Související