Dvoudenní jednání s vládci v Rijádu je ostře sledováno politickými pozorovateli jako "setkání dvou různých světů". V zahraničněpolitickém i náboženském ohledu stojí totiž Írán a Saúdská Arábie na protilehlých pozicích, upozorňují světové agentury.


Saúdská Arábie je strategickým spojencem USA, Írán naproti tomu označuje Spojené státy za "satana" a svého úhlavního nepřítele. V saúdském království je jediným povoleným náboženstvím vahábismus, tedy obzvláště dogmatická forma sunnitského islámu; v Íránu mají naopak největší slovo vysocí šíitští duchovní.


Náboženské rozdíly staví proti sobě Rijád a Teherán také při pohledu na sektářské násilí mezi sunnity a šíity v Iráku. Situace v této zemi, stejně jako na celém Blízkém východě a nejnovější vývoj v islámském světě mají být přitom podle informací z Teheránu hlavními tématy Ahmadínežádova jednání se saúdským králem Abdalláhem.


Saúdskoarabský tisk nasadil před Ahmadínežádovou návštěvou smířlivý tón. Úvodníky saúdskoarabských listů většinou vyjadřovaly naději, že Ahmadínežádova cesta je signálem ochoty Íránu přehodnotit svou regionální politiku a začít spolupracovat s arabskými vládami v regionu.


"Podle Ahmadínežáda jsou sice jeho země a Saúdská Arábie dvěma důležitými pilíři islámského světa. Nakolik stabilní však tyto pilíře jsou, to teprve ukáže návštěva íránského prezidenta," shrnul situaci nejmenovaný arabský diplomat v Teheránu, kterého citovala agentura DPA.