I poté ale budou muset jako ostatní cizinci před cestou za oceán elektronicky žádat o povolení vstupu. Obdobný dokument s Američany podepsaly i Maďarsko a Litva zastoupené svými velvyslanci.

Ministr Chertoff po podpisu prohlásil, že počet odmítnutých žádostí o víza, který v případě Slovenska loni činil 12 procent, nepovažuje za problém. Z dosavadních vyjádření slovenských politiků vyplývá, že pokud do podzimu klesne Slovákům počet odmítnutých žádostí o americká víza pod deset procent, mohl by být bezvízový režim pro Slovensko zaveden koncem roku.

Slovensko se zavazuje k dodržování mezinárodních dohod

"V memorandu se oba státy zavázaly respektovat národní zákony a mezinárodní dohody včetně závazků Slovenska k Evropské unii. Slovensko je připraveno splnit všechna bezpečnostní kritéria, aby skutečně nic nebránilo americkým partnerům zrušit vízovou povinnost vůči našim občanům a dosáhnout tak rovnovážného stavu v této otázce," prohlásil slovenský ministr vnitra Kaliňák.

Od konce února dvoustranná memoranda týkající se americké vízové povinnosti podepsaly se Spojenými státy také Česko, Estonsko a Lotyšsko.
 
Někteří představitelé EU vyjadřují obavy, že na základě dvoustranných dohod budou Američané získávat více osobních údajů o cestujících z Evropy, než předpokládají dosavadní pravidla mezi unií a USA.  

Související