dalajlama-tutu192.jpg Dalajlamu naopak v neděli podpořil nově zvolený tchaj-wanský prezident, který podle svých slov uvažuje o bojkotu olympiády a samotnému dalajlamovi vzkázal, že bude na Tchaj-wanu kdykoli vítán.

Americký list The Los Angeles Times sestavil na základě svědectví turistů a čínských i tibetských obyvatel Lhasy obrázek nepokojů minulý týden, při nichž někteří Tibeťané náhodně napadali a zabíjeli etnické Číňany, zatímco čínské pořádkové síly střílely do prakticky neozbrojeného davu Tibeťanů.

Oficiální list čínských komunistů Žen-min ž'-pao v neděli napsal, že dalajlama se po útěku z Tibetu v roce 1959 po potlačení protičínského povstání nikdy nevzdal násilí. "Takzvané "mírové nenásilí" dalajlamovy kliky je od začátku do konce lží," uvedl deník.

"Budou se konat pekingské olympijské hry, netrpělivě očekávané lidmi celého světa. Ale dalajlama intrikuje a chce vzít hry jako rukojmí, aby přiměl čínskou vládu k ústupkům směřujícím k nezávislosti Tibetu," tvrdí komunistický deník.

Dalajlama z indického exilu v neděli do Číny vzkázal, že podobná obvinění jsou nepodložená. "Vždy jsem byl pro to, aby se olympijské hry konaly v Pekingu," prohlásil v indickém Dillí. Dalajlama soudí, že podobný výpad proti němu ho má démonizovat v očích čínské veřejnosti, u níž jsou olympijské hry velmi populární.

Podle Číny zahynulo při nepokojích ve Lhase 22 Číňanů, včetně jednoho policisty. Podle tibetské exilové vlády přišlo o život 99 Tibeťanů, z toho 80 ve Lhase a 19 v provincii Kan-su.

Oficiální agentura Nová Čína v neděli uvedla, že se život Kan-su i na dalších místech, kam se nepokoje z Lhasy rozšířily, pomalu vrací k normálu. Podle státní čínské televize byly ve Lhase obnoveny dodávky elektřiny a telekomunikační služby.

Z Lhasy a Tibetu vůbec však byli vykázáni zahraniční novináři a informace jsou odtud proto jen kusé.