Rakouská diplomacie zvyšuje úsilí zaměřené na osvobození dvou unesených Rakušanů, kteří jsou drženi Al Káidou zřejmě na Sahaře na území Mali.

Třiačtyřicetiletá Andrea Kloiberová a 51letý Wolfgang Ebner byli uneseni 22. února při turistickém výletu pouští na jihu Tuniska. Únosci ze severoafrické větve teroristické sítě Al-Káida žádali za jejich propuštění výkupné a osvobození svých pěti až deseti bojovníků držených v Alžírsku a Tunisku. První termín splnění požadavků vypršel minulou neděli, ale byl o týden prodloužen. V Mali je již týden rakouský vyjednávač a Rakousko hledá pomoc u okolních států, jako je Libye.

Korutanský hejtman Jörg Haider v sobotu prohlásil, že do zprostředkování o propuštění rukojmích se zapojil i syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám. Haiderova mluvčí uvedla, že Sajf Islám, který studoval v Rakousku a je Haiderovým přítelem, je v kontaktu s únosci, a rozhodnutí o propuštění unesených označila za otázku hodin.

Kaddáfího nadace popřela, že by se v případu rakouských rukojmích nějak angažovala nebo že by byla v přímém nebo nepřímém kontaktu s únosci. Připustila ale, že ona i Sajf Islám, který byl loni zapojen do jednání o propuštění šesti zahraničních zdravotníků odsouzených v Libyi k trestu smrti za údajné nakažení libyjských dětí virem HIV, byli o pomoc požádáni.

Haider v nedělních vydáních rakouského tisku upřesnil, že nejde o iniciativu nadace, ale o soukromou iniciativu Sajfa Isláma. Podle něho je to jeho tajná mise, se kterou nemá nic společného ani rakouské ministerstvo zahraničí. Haider uvedl, že o pomoc požádal svého přítele počátkem týdne. Podle rakouského tisku se na Kaddáfího syna obrátil o pomoc i rakouský kancléř Alfred Gusenbauer.

Únosci varovali, že Rakousko, Tunisko a Alžírsko ponesou po vypršení ultimáta odpovědnost za životy unesených, a varovali, že jakýkoli pokus o jejich osvobození bude mít za následek jejich okamžitou likvidaci. Odborníci na bezpečnost ale nepovažují za pravděpodobné, že bude tato výhrůžka splněna, protože by únosci pak nedostali výkupné.

Související