duchodce-1-192-128.jpgObecně zakořeněný názor dospívajících a rockerů, že s přibývajícími léty jde všechno z kopce a stáří je hotová pohroma, vyvrací nejnovější průzkum amerických sociologů. Podle něj jsou nejšťastnějšími lidmi právě příslušníci nejstarší generace. V rozporu se stereotypem nešťastných, osamělých důchodců jsou také senioři, přinejmenším ti v USA, mnohem víc sociálně aktivní, píše agentura AP.

"Dobrá zpráva je, že s přibývajícími roky přichází štěstí," uvedl autor studie, sociolog Yang Yang z Chicagské univerzity. Podle něj je ve stáří jistá dávka zármutku nevyhnutelná, neboť se lidé tohoto věku musejí častěji než ostatní vyrovnávat s bolestí a smrtí svých příbuzných a přátel. Starší lidé ale na rozdíl od mladších dokážou být spokojenější s tím, co mají, uvedl Yang.

Staří a málo nároční?

Je to částečně způsobeno tím, že snížili své nároky a vyrovnali se s tím, co v životě dokázali, uvedla Linda Georgeová, která se na Dukeově univerzitě zaměřuje na stárnutí. Starší člověk přichází na to "že je fajn, že jsem byl učitelem a ne nositelem Nobelovy ceny", poznamenala.

Georgeová, která se na studii nepodílela, tvrdí, že tento výzkum je velmi přínosný. Značná část veřejnosti se totiž domnívá, že "podzim života rozhodně není nejlepším stádiem a není na co se těšit".

Jak vypadá štěstí v Česku - čtěte další podrobnosti

Yangova zjištění se opírají o opakované rozhovory tváří v tvář se vzorkem americké populace v letech 1972 až 2004. Průzkumu se zúčastnilo 28.000 lidí ve věku od 18 do 88 let. Během výzkumu byly na "škále štěstí" zaznamenány výrazné výkyvy, které odpovídaly hospodářské situaci. Ale v každém období byly právě nejstarší Američani těmi nejšťastnějšími.

Mladí Afroameričané a chudí lidé jsou spíše méně šťastní než jejich bílí a zdravější spoluobčané. Tyto rozdíly se ale s přibývajícím věkem stírají.

Jednou týdně povyražení 

V další studii Chicagské univerzity uvedly tři čtvrtiny lidí mezi 57 a 85 lety, že minimálně jedenkrát týdně provozují nějakou společenskou aktivitu. Mezi ně se počítá setkání se sousedy, chození na bohoslužby, dobrovolnické práce či různá skupinová setkání.
Nejméně šťastná je podle Yangovy studie generace lidí, kteří se narodili během baby boomu v USA na přelomu 40. a 50. let minulého století. Důvodem je prý především to, že jsou velmi nároční. "Na rozdíl od předchozích generací nesnížili svá očekávání. Pořád myslí na to, že by během důchodu měli dělat to, co ještě nestihli," uvedla Georgeová.

Předchozí studie zase ukázaly, že nejvíce stresujícím obdobím je střední věk. "Všichni po vás něco chtějí a máte toho dost. Jste méně šťastní, protože se cítíte buzerováni. Pokud to překonáte, uvidíte světlo na konci tunelu," uvedla socioložka Elaine Wethingtonová z Cornellovy univerzity.