Iran_jadro_192x128.jpgNáměstek se v jednání s Íránci zaměří hlavně na vývoj mezikontinentálních raketových systémů, v nichž je možné využít i jaderné zbraně.

Íránský konzervativní deník Kejhán v pondělním vydání Heinonena obvinil, že jedná podle rozkazů Spojených států a Izraele. Přijel prý do Íránu "zahrát druhé jednání směšného divadelního kusu", jehož první dějství odehrál na minulé schůzce guvernérů MAAE.

Heinonen na ní koncem února předložil zprávy o možném využití íránského jaderného programu pro zbrojní účely. Autor článku v íránském listu se podivil, že Teherán přistoupil na další vyjednávání s Heinonenem, místo aby od něj žádal omluvu.

Čtěte více o tom, jak si svět neví rady s Íránem:

Heinonen chce od Íránců vyslechnout zdůvodnění, proč testují silné výbušniny a pracují na multihlavicových mezikontinentálních raketových systémech. V obojím je využitelná jaderná zbraň. V pondělí se ještě sejde s náměstkem šéfa Nejvyšší rady národní bezpečnosti Džavádem Vaídím. Během návštěvy se ale neplánuje Heinonenova inspekce provozů v Natanzu, v nichž Íránci obohacují uran.

Írán odmítá veškerá obvinění, že pracuje na vývoji jaderné zbraně, a trvá na tom, že mu jde výhradně o civilní využití poznatků z oblasti jádra. Za to, že se odmítá vzdát technologie obohacování uranu a za nejasnosti kolem některých svých jaderných provozů si od konce roku 2006 vysloužil už tři druhy sankcí Rady bezpečnosti OSN. 

Související