iran-armada__192x128_.jpgMezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se dohodla s Teheránem, že jí Írán během května poskytne informace o dokumentech týkajících se jeho jaderného programu. Sdělila to ve středu mluvčí MAAE Melissa Flemingová.

 

V Teheránu jednal tento týden náměstek generálního ředitele MAAE Olli Heinonen. Snažil se získat informace k materiálům poskytnutým nejmenovanými zeměmi, které chtějí dokázat, že Írán pracoval na vojenském jaderném programu i po roce 2003.

 

Americké tajné služby loni zveřejnily zprávu, z níž vyplývá, že Teherán v roce 2003 vojenský atomový program ukončil.

 

Čteve více o Íránském jaderném programu

 

Nový materiál se týká sestavování hlavic, přestavby raket středního doletu Šaháb-3 na jaderné střely a také budování podzemních objektů pro jaderné testy.

 

Írán odmítá veškerá podezření, že rozvíjí jaderný program k jiným než civilním účelům. Únorová zpráva kontrolorů MAAE nedokázala určit, zda je íránský jaderný program jednoznačně mírový.

 

"Západ je nepřítel"

 

Dříve Írán jednal o svém jaderném programu pouze přes MAAE. Nyní prezident Mahmúd Ahmadínežád prohlásil, že Teherán je připraven jednat na dané téma s jakoukoli zemí.

 

Prezident na shromáždění v západoíránském Hamadánu řekl, že Írán bude nadále bránit právo využívat jadernou technologii. O Západu hovořil jako o "našem nepříteli", který by měl vědět, "že Írán přistoupí na jakékoli logické rozhovory, pokud nebudou založeny na popírání práv Íránu".

 

Zástupci Rady bezpečnosti OSN se na nedávné šanghajské schůzce nedokázali dohodnout na způsobu, jak Írán přimět k ústupkům. Její stálí členové a Německo si ovšem přejí, aby se nejvyšší evropský diplomat Javier Solana sešel s íránským jaderným vyjednávačem Saídem Džalílím a dohodl s ním další kola jednání.

Související