Pokud v Abcházii a Jižní Osetii vypukne vojenský konflikt, Rusku nezbude než reagovat vojenskými prostředky. S odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí to v pátek oznámila agentura ITAR-TASS. Rusko pohrozilo, že by mohlo použít vojenskou sílu na ochranu ruských občanů v separatistických gruzínských regionech, Abcházii a Jižní Osetii, pokud by byli napadeni.

Rusko se údajně obává, že Gruzie v nejbližší době začne vojenskou operaci proti Abcházii. V pátek to prohlásil zvláštní představitel ruského ministerstva zahraničí pro vztahy se zeměmi Společenství nezávislých států Valerij Kenjajkin.

"Na každou nezákonnou vojenskou činnost je odpověď. Nevylučujeme, že Gruzie může začít vojenskou operaci proti Abcházii," prohlásil Kenjajkin.

Čtěte také

Rusko minulý týden oznámilo, že naváže těsnější vztahy s Abcházií a Jižní Osetií, separatistickými gruzínskými regiony. Gruzie nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina označila za porušení mezinárodního práva. Američtí vysocí diplomaté, na které se odvolává agentura Reuters, k tomu uvedli, že Moskva se uchýlila k "politickému uličnictví". Také NATO vyzvalo Moskvu, aby své nařízení zrušila.

Abcházie a Jižní Osetie po rozpadu Sovětského svazu jednostranně vyhlásily nezávislost na Gruzii a tu následně ubránily i v ozbrojeném konfliktu s Tbilisi. Žádná země světa však až dosud jejich nezávislost neuznala, dokonce ani Rusko. Poslanci ruského parlamentu 21. března prezidentovi Putinovi doporučili, aby ve světle jednostranně vyhlášené nezávislosti Kosova diplomatické uznání gruzínských separatistických regionů zvážil.

Související