moskva-prehlidka__192x128_.jpgPo osmnácti letech se v pátek do centra Moskvy vrátila těžká vojenská technika včetně tanků a raket. Vojenská přehlídka u příležitosti výročí konce druhé světové války byla zároveň první veřejnou akcí, na níž Dmitrij Medveděv pronesl větší projev ve funkci hlavy státu.

Nový ruský prezident mimo jiné řekl, že nelze podceňovat pokusy o změnu státních hranic a že nelze připustit pohrdání mezinárodním právem.

"Ozbrojené konflikty vyvolávají ti, kteří své nezodpovědné ambice nadřazují zájmům států i celých kontinentů, zájmům milionů lidí," prohlásil prezident, který je ve funkci teprve třetí den. Ve středu prezidentský úřad po osmi letech opustil Vladimir Putin, který byl ve čtvrtek schválen jako nový předseda vlády.

Fotogalerie: 9. květen v Moskvě - ZDE

"Je třeba zaujmout nanejvýš seriózní postoj k jakýmkoli pokusům zasévat rasovou či náboženskou nenávist, rozdmýchávat ideologii teroru a extremismu, ke snaze vměšovat se do záležitostí jiných států. A tím spíše k pokusům o změnu hranic," dodal Medveděv.

Zatímco v sovětských dobách přihlíželi nejvyšší státní představitelé na Rudém náměstí podobným přehlídkám z tribuny, která je trvalou součástí mauzolea komunistického vůdce Vladimira Lenina, nový ruský prezident v pátek stál bok po boku se svým předchůdcem Putinem na improvizované tribuně před hrobkou.

Ukázka sílící armády

Slavnostní předvedení moderní vojenské techniky mělo podle pozorovatelů symbolizovat obnovenou moc mezinárodně silného Ruska. Také Medveděv v projevu zdůraznil, že páteční přehlídka je výrazem sílící ruské armády, a tedy i sílícího Ruska.

Akci, kterou v přímém přenosu vysílala i ruská televize, sledovali přímo na Rudém náměstí i ruští veteráni druhé světové války a přední politici. Před nimi defiloval nejprve "prapor vítězství", vlajka, kterou sovětští vojáci vyvěsili v květnu 1945 nad ruinami Berlína.

Ve dvou řadách pak náměstím projely tanky T-90, bojová vozidla pěchoty BMP-3 a BTR-80, pojízdné odpalovací rampy raket Iskander, samohybné dělostřelecké systémy, mobilní protiletadlové systémy a čtyři mobilní odpalovací rampy balistických raket Topol. Celkem diváci viděli více než sto kusů vojenské techniky.

Vyvrcholením přehlídky byl přelet vojenských letounů. Tuto část přehlídky zahájily tři vrtulníky Mi-8, následované největším světovým transportním letadlem An-124 Ruslan v doprovodu dvou stíhaček Su-27. Po nich se divákům představil nadzvukový bombardér Tu-160 nesoucí jméno Bílá labuť v doprovodu dvou stíhaček MiG-31 a skupina tankovacích letadel Il-78 a bombardér Tu-95, které doprovodily stíhačky MiG-29.

Další tanker doprovodily frontové bombardéry Su-24 a Su-34. Po nich přelétly tři dálkové nadzvukové bombardéry Tu-22, čtyři letouny Su-25 a nakonec formace armádních leteckých skupin se stroji Mig-29 a Su-27.