george_bush__192x128_.jpg Vláda prezidenta George Bushe možná dostane jen polovinu peněz na evropskou část protiraketového štítu, než požaduje. Bush původně chtěl více než 700 milionů dolarů, ale branný výbor americké Sněmovny reprezentantů v noci středoevropského času odhlasoval radikální snížení této částky. Zachoval se tak podobně jako loni Kongres, který také doporučil snížit rozpočet o více než polovinu.

Američtí politici argumentují tím, že je třeba počkat, až výstavbu radaru i zařízení pro rakety schválí hostitelské země, tedy Česko a Polsko.

Čtěte také:

Sněmovní výbor projednával financování protiraketového štítu v rámci návrhu celkového rozpočtu na obranu na fiskální rok 2009, který začíná letos 1. října. Z vládou navrhované částky na výstavbu radaru v České republice a základny s deseti protiraketovými střelami v Polsku výbor doporučil škrtnout přes 230 milionů dolarů na výzkum a vývoj a 140 milionů dolarů na stavební projekty, z toho 60 milionů v České republice. Loni americká vláda žádala 310 milionů dolarů, z nichž Kongres nakonec rozpočet snížil o 85 milionů.

Zatím poslední zveřejněné průzkumu ukazují, že proti výstavbě radaru v Česku mohou být až dva lidé ze tří. STEM při svém posledním zjišťování, jak se Češi k přítomnosti amerického zařízení v Brdech staví, došel k číslu 52 procent. Tolik lidí je proti. Jiná agentura, Median, při obdobném průzkumu zjistila výsledek 66 procent.

Podpis není všechno 

Postoj Čechů v této otázce je v podstatě stabilní.

Smlouva mezi USA a Českou republikou, podle níž by Američané mohli radar v Brdech postavit, stále čeká na podpis ministrů zahraničí obou států. Slavnostní ceremonie se mělo konat už 5. května, ale byla odložena - nejdříve na červen. Větší problém, než autogram Condoleezzy Riceové a Karla Schwarzenberga bude ovšem ratifikaci smluv v parlamentu.billboard-schwarzenberg-192.jpg

V něm totiž Topolánkova vláda stále nemá jistotu, že většinovou podporu získá.

Polsko zvyšuje svou cenu 

V Polsku je situace ještě komplikovanější. Polský premiér Tusk před několik dny opětovně odmítl podmínky, které Američané nabízejí v případě souhlasu s raketovým silem. Poláci stále zvyšují cenu za svůj souhlas - jde o nejméně 20 milionů dolarů investovaných převážně do modernizaci jejich armády.

Povolí Polsko přítomnost amerických raket? Čtěte detaily

Pokud se do poloviny července Poláci a Američané nedohodnou na podmínkách umístění protiraketové základny, tak se Washington začne poohlížet jinde. To podle zdrojů polského listu Gazeta Wyborcza naznačují údajně "frustrovaní" američtí diplomaté svým polským protějškům. Poláci by možná rádi protáhli jednání do příštího roku, kdy by měl do Bílého domu nastoupit nový prezident.