cina_sirotci__192x128_.jpgČína odhaluje další následky ničivého zemětřesení, které zasáhlo před deseti dny čínskou provincii S´-čchuan. Podle úřadů zůstalo více než 4 tisíce dětí bez rodičů. Počet sirotků přitom není definitivní. Peking stále hlásí zvyšující se množství obětí, jejich počet už přesáhl 55 tisíc. Dalších 25 tisíc se nadále pohřešuje a více než 5 milionů lidí přišlo o střechu nad hlavou.

Dětské tváře hledí ze smutných, černobílých snímků v novinách a na vývěsních tabulích táborů pro oběti zemětřesení. Tyhle děti hledají své rodiče, ale mnoho z nich už je nikdy nenajde, píše agentura AP. "Spolu s manželem bychom rádi adoptovali sirotka po zemětřesení," napsala Wang Li-čchin na hojně navštěvovaný internetový server Tianya.com do fóra, které už je dlouhé přes tři stránky.

Je zároveň důkazem nejen rostoucí prosperity, ale také překvapivým zvratem v zemi, kde vládní byrokracie, převažující bída a tradiční postoje dlouhou dobu od adopcí odrazovaly. Nyní se zdá, že počet žadatelů o adopci převýší počet sirotků. Z těch, kdo mají o adopci zájem, část nemůže mít vlastní děti a jiní v ní vidí vzácnou příležitost jak mít dva potomky v zemi s přísně prosazovanou vládní politikou jednoho dítěte.

"Každý den ministerstvo pro sociální záležitosti přijímá stovky telefonátů," říká Ťiang Li, náměstek ministra tohoto resortu. V provincii S'-čchuan, kterou zemětřesení postihlo nejvíce, volá průměrně 2 000 zájemců denně.

Vše o zemětřesení v Číně

"Obdrželi jsme mnoho žádostí o adopci, ale nyní je na takové záležitosti moc brzy, Čína je stále v procesu zotavování," uvedl Peking. Spolu s tím zdůraznil, že adopce vláda umožní až ve chvíli, kdy se podaří dát do pořádku místa nejvíce zasažená zemětřesením. O sirotky se má prozatím postarat stát. V tuto chvíli se snaží kontaktovat jejich nejbližší příbuzné.

Adopce v Číně jsou novým trendem. V posledních desetiletích je pravidla čínské vlády znesnadňovala z obavy, aby se lidé adopcemi nepokoušeli obcházet prosazovanou populační politiku pod heslem "jedna rodina - jedno dítě". Mnozí Číňané navíc mají pocit, že je ostuda vzít si dítě, s nímž nejsou pokrevně spříznění a od adopce je odrazoval strach, aby se dítě nestalo obětí diskriminace.

"Rodiny, které dítě adoptovaly, se obvykle přestěhovaly do jiného města a držely adopci v tajnosti, ale v současnosti se i tahle záležitost začíná otevírat," říká zaměstnanec Čínského střediska pro otázky adopcí.

Loni Čína přijala přísnější pravidla pro adopce do zahraničí, jimiž zvýhodnila adoptování pro bohatší, sezdané čínské páry. Zatímco v roce 2005 bylo jen do Spojených států z Číny adoptováno 7906 dětí, v loňském roce to bylo o dva a půl tisíce méně.