lula-morales-bachelet__192x128_.jpg"Dnes jsme vytvořili velký jihoamerický národ," zakončil setkání hlav států brazilský nejvyšší představitel Luiz Inacio Lula da Silva na tiskové konferenci v paláci Itamaraty, sídle brazilského ministerstva zahraničních věcí. Lula da Silva je spolu s bývalým argentinským prezidentem Eduardem Duhaldem otcem myšlenky Unie.

Unie by měla sloužit k navázání bližší spolupráce v oblasti ekonomické i politické. Lulův plán na založení Rady obrany však narazil na odpor ostatních států, jejichž odborníci by se měly v rámci pracovní skupiny v následujících třech měsících touto myšlenkou zabývat a výsledky jednání předložit na následné schůzce Unie v Brasílii.

Čtěte více o Latinské Americe

Hlavním odpůrcem navrhované společné Rady obrany je Kolumbie, které odmítá přesun kompetencí v oblasti národní obrany na tento navrhovaný nadnárodní orgán. Odpor Kolumbie pramení především z nedávného konfliktu mezi Kolumbií na jedné straně a Ekvádorem a Venezuelou na straně druhé.

Název společenství odkazuje na to, že se brazilský prezident Lula da Silva nechal inspirovat Evropskou unií. V předsednictví Unie se jednotlivé země budou střídat, současnou hlavou společenství je chilská prezidentka Michelle Bachelet. Ministři zahraničí Unie by se měli scházet pravidelně každého půl roku.

Související