Nejen kritika Spojených států kvůli základně Guantanámo, ale i apel na Českou republiku za antidiskriminační zákon je obsažen ve výroční zprávě Amnesty International.

cunek_jiri_profil__192x128_.jpgZpráva vydaná v roce 60. výročí příjetí Všeobecné deklarace lidských práv upozorňuje, že Romové v České republice se i v roce 2007 potýkali s diskriminací. Amnesty International navíc kritizuje i výroky vicepremiéra Jiřího Čunka adresované Romům.

Aktivisté Amnesty International se domnívaj, že Romové v Česku mají stále nerovnoprávné postavení. Diskriminování jsou podle nich zejména v otázce bydlení, vzdělání, zdravotní péči, ale i zaměstnávání.

Pozornosti se nevyhly ani projevy vicepremiéra Jiřího Čunka a senátorky Liany Janáčkové na adresu Romů . Janáčková se například dopustila výroku, že by Romy z některých ostravských částí zavřela za plot s ostatným drátem.

Kritiku si Česká republika vysloužila také za to, že je poslední zemí EU, která stále nemá antidiskriminační zákon. Jeho návrh přitom již dříve schválil parlament, ale posléze ho vetoval prezident, která zákon považuje za kontraproduktivní.

Světové bezpráví

Zpráva Amnesty International se dále zajímá především Spojenými státy. Stojí v ní mimo jiné to, že by se světoví lídři měli omluvit za to, že i šedesát let po vzniku deklarace lidských práv nedělají mocnosti pro její dodržování dostatek. Společnost také vyzvala, aby země učinily konkrétní kroky ke zlepšení stavu.

Výroční zpráva obsahuje urgenci Spojeným státům, aby co nejdříve uzavřely zajatecký tábor na Guantanámu. Uzavření kontroverzní věznice na Kubě zvažuje i prezident George Bush. Nechce, aby si zásluhy za její zavření nepřipsal jeho nástupce.

 "Tato administrativa by mohla rozhodnout, že oznámí uzavření Guantánama. Je nepravděpodobné, že by bylo v příštích devíti měsících fyzicky uzavřeno, ale je možné, že padne politické rozhodnutí," řekl nedávno agentuře Reuters vysoký americký představitel, který si nepřál být jmenován.

Čtěte také:

Amnesty International také vyzývá USA, aby ukončily jakékoliv formy mučení a přestaly podporovat autoritářské režimy. Společnost tak reaguje na Bushovu podporu pákistanskému prezidentovi Parvízi Mušarafovi, který v zemi vyhlásil výjimečný stav a propustil několik soudců.

"Rok 2007 se dá charakterizovat jako neschopnost a nechuť západních mocností bránit lidská práva v zemích, kde jsou nejvíce potlačována," uvedla generální sekretářka Amnesty International Irena Khanová.

Letošní rok však podle Khanové představuje pro nové lídry světových mocností nebývalou možnost nastavit nový směr v boji pro lidská práva.