panda__192x128_.jpgProslulá rezervace Wu-long pro chov pand velkých na jihozápadě Číny hledá nový domov pro své zvířecí svěřence. Původní místo, které se nacházelo asi 30 kilometrů od ohniska otřesů, bylo silně zasaženo zemětřesením.

 

Čtěte o zemětřesení v Číně

 

Otřesy zasáhly i do života vzácných zvířat. Zástupci rezervace uvedli, že stále postrádají jednu pandu a dalších 47 zvířecích jedinců je stále vyplašených. "Myslím, že je lepší se odtud odstěhovat," řekl zahraničním agenturám ředitel rezervace Čang Che-min.

Zemětřesení zabránilo jiné pandí rezervaci v letošním sčítání stavu. Důvodem jsou podle informací čínské státní televize dodatečné otřesy, které zvířata zneklidňují.

Na kritickou situaci pandích rezervací již zareagovala také vláda. Ta poslala do nejvíce poničené rezervace Wu-long mimořádnou dodávku krmiva a dopravila sem pět tun bambusových výhonků, které jsou základní složkou pandí potravy.

Pandy trápí to, co Číňany

"Nejvíc mě zlobí právě následné zásahy, hlavně dodatečné otřesy," říká Čang. "Cestu k nám do údolí snadno zavalují stále nové a nové balvany padající ze svahů. Nemáme možnost regulérně dovážet potravu," dodal.

Záběry z Číny

 

Zemětřesení se podle svědků podepsalo zejména na psychice pand. Některé údajně při otřesech "zamrzly" v pohybu a civěly do nebe. Nepohnuly se ani tehdy, když se je ošetřovatelé později snažili rozhýbat.

Přesunutí pand na bezpečnější místo komplikuje také fakt, že se zvířata nachází v období námluv, kdy jsou obzvlášť citlivá a schopná reagovat agresivně. Otřesy navíc zřejmě narušily páření zvířat, což může znamenat početné omezení nové generace.

Některé pandy z původních 60 v nejvíce zasažené rezervaci Wu-long se zatím podařilo přestěhovat do jiných rezervací, osm pand bylo zároveň letecky přepraveno do Pekingu. Zde se mají během půlročního pobytu zrekreovat a být k vidění pro návštěvníky olympiády.

Definitivní rozhodnutí o tom, zda rezervace ve Wu-longu zůstane nebo ne, ale budou mít seizmologové.

Ve volné přírodě Číny žije na 1590 vzácných pand, převážně v S'-čchuanu a západní provincii Šan-si. Dalších 180 jich žije v zajetí, kde se zkoušejí různé metody pro zvýšení porodnosti zvířat a tím i šancí na přežití druhu.

Podobné články z rubriky
Související