stonehenge__192x128_.jpgS odvážným tvrzením přišli vědci na základě použití radiokarbonových testů. Těm podrobily lidské ostatky nalezené právě ve Stonehenge. Z výsledků vychází, že jako pohřebiště sloužil areál mezi lety 3000 až 2500 před naším letopočtem. Přitom právě kolem roku 2500 př.n.l. byl vztyčen vnější kruh z kamenných bloků. Podle dřívějších předpokladů tvrdili archeologové že byli lidé v oblasti pohřbíváni mezi lety 2700 až 2600 před kristem.

 

"Pracujeme s hypotézou, že Stonehenge představuje místo mrtvých," vysvětlil Mike Parker Pearson z Sheffieldské univerzity, který vede vykopávky v areálu. "Další zápletkou je, že lidé pohřbívaní ve Stonehenge byli zřejmě elitou společnosti, možná příslušníci staré královské britské dynastie."

 

Čtěte více o Stonehenge:


Že se jedná o pohřebiště královské napovídá malý počet pohřbených těl. Podle vědců bylo během šesti století v oblasti pohřbeno pouze 150 až 240 těl mužů, žen i dětí. Tak malý počet těl za tak dlouhou dobu napovídá, že se jednalo o členy jedné elitní rodiny.

 

Stonehenge, Styx a pyramidy Británie

 

Kruhový kamenný komplex budovaný mezi lety 3000 a 1600 př.n.l. jako chrám, pohřebiště, astronomický kalendář nebo všechno toto dohromady je někdy nazývaný "pyramidami Británie", s odkazem na záhadnost starověkých egyptských staveb.

 

Loni tým stejných badatelů objevil stopy po rozsáhlém sídlišti v blízkosti komplexu. Podle vědců poslední objevy jen posilují názor, že sídliště a Stonehenge tvoří součást většího starověkého obřadního komplexu podél nedaleké řeky Avon. "Domníváme se, že řeka je jakousi cestou mezi dvěma královstvími - živých a mrtvých. Byla to prehistorická verze řeky Styx."