PAKISTAN_DANSKO_EXPLOZE_4_116__192x128_.jpgTeroristická organizace Al-Káidá se přihlásila k odpovědnosti za útok naproti dánskému velvyslanectví v Pákistánu, při němž v pondělí zahynulo osm lidí. Ve svém veřejném prohlášení na internetu uvedla, že mělo jít o odvetu za zveřejnění karikatur proroka Mohameda.

Pod prohlášení Al-Káidy se podepsal její šéf v Afghánistánu Mustafa Abú Jazíd, který dále tvrdí, že se Dánsko za publikaci karikatur neomluvilo.

Útok byl "pomstou proti nevěřící vládě...Dánska, která zveřejnila ponižující kresby proroka...a odmítla se omluvit a pokračovala... následovaly ji křižácké státy, organizace a osoby", uvedl Abú Jazíd v prohlášení, jehož autenticita zatím nemohla být nezávisle ověřena. Prohlášení také oznamuje, že brzy přinese záznam poselství, které nahrál sebevražedný atentátník, který pondělní expozi v Islámábádu způsobil.

čtěte také:


Při útoku zahynulo nejméně osm lidí a dalších 20 bylo zraněno a převezeno do nemocnice. Silná exploze vytvořila hluboký kráter před ambasádou a prolomila její zeď.

Militantní muslimské organizace začaly útoky hrozit poté, co dánské deníky v únoru znovu otiskly karikatury proroka Mohameda a to v reakci na plánovanou vraždu jejich autora radikály. První zveřejnění proběhlo v roce 2005 a v muslimském světě vyvolalo celou řadu násilností, při nichž zahynulo na 150 lidí.

Související