clinton_smutna__192x128_.jpgSpojené státy vstupují do prezidentské volební kampaně. I demokraté už znají svého kandidáta na prezidenta. Hillary Clintonová v noci na čtvrtek oznámila, že oficiálně odstoupí z boje a vyjádří podporu svému dosavdnímu konkurentovi, senátoru Obamovi.

Clintonová vydala prohlášení, z kterého zatím nevyplývá, jestli uzavře kampaň, nebo ji přeruší, aby si udržela kontrolu nad svými delegáty a tedy i vliv při prosazování svých priorit na nominačním sjezdu.

Čtěte více z našeho speciálu

Obama je prvním černošským kandidátem velké politické strany na amerického prezidenta. Dostatek delegátů pro získání prezidentské nominace získal již v úterý. Clintonová dosud oficiálně nepřiznala porážku, ale ve středu nepřímo uznala Obamovo vítězství. "Vím, že Barack Obama bude dobrým přítelem Izraele," prohlásila v projevu k izraelské lobby AIPAC. "Paní Clintonová zejména vyjádří podporu jednotě demokratické strany," řekl Howard Wolfson, volební šéf komunikace Hillary Clintonové. (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Po posledních primárkách dala Clintonová nejprve v úterý večer najevo, že ještě počká s rozhodováním, jak dál. Prominentní demokraté a poslanci Kongresu na ni ale ve středu naléhali, aby uznala porážku, napsal dnes list The New York Times.

Jedním z klíčových faktorů prý byl bývalý viceprezident Walter Mondale, který patřil k hlavním stoupencům Clintonové, ale ve středu ji vyzval, aby ustoupila Obamovi.

Poté, co byla bitva o demokratickou nominaci rozhodnuta, se nyní pozornost soustředí na výběr viceprezidentského kandidáta, který půjde do podzimních voleb po boku Obamy. Nejčastěji se hovoří právě o tandemu Obama-Clintonová a senátorka dala v soukromých rozhovorech s poslanci Kongresu najevo, že by o viceprezidentskou kandidaturu měla zájem.

Obama se zatím nevyjádřil a jmenoval tříčlenný tým, který mu bude pomáhat s výběrem spolukandidáta. Ve středu ale dal najevo, že bude o Clintonové přinejmenším uvažovat. "Senátorka Clintonová by byla v každém užším výběru," řekl Obama ve středu televizi CBS. Členy Obamova týmu by měly být dcera bývalého prezidenta Kennedyho Caroline, soudce Eric Holder a Jim Johnson, bývalý volební poradce prezidentského kandidáta Johna Kerryho.

Přestože se největší pozornost věnuje právě Clintonové, stále častěji se v této souvislosti v kuloárech také hovoří o dalších dvou stoupajících hvězdách Demokratické strany - guvernérce státu Kansas Kathleen Sebeliusové a guvernérce Arizony Janet Napolitanové.