proces_guantanamo__192x128_.jpgAmerická základna Guantánamo hostí zřejmě nejsledovanější soudní líčení současnosti. Pět obžalovaných z podílu na útocích na USA z 11. září 2001 se bude hájit před zvláštní vojenskou komisí. 

Mezi obviněnými je i Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, jenž byl zatčen v roce 2003 a do roku 2006, kdy byl převezen na Guantánamo, vyslýchán CIA.

Prohlédněte si profily obžalovaných - ZDE

Muhammad je považován za myšlenkového strůjce útoků, další čtyři obvinění na atentátech údajně spolupracovali. Všichni jsou ale obviněni z vraždy, spiknutí, útoku na civilisty, terorismu a dalších zločinů, za což mohou dostat i trest smrti. V největším teroristické akci zaměřené proti USA zemřely téměř 3 tisíce lidí.

Čtěte více

Slyšení se uskuteční ve speciálně chráněném komplexu na bývalém letišti. V soudní místnosti však nebudou povoleny žádné střelné zbraně. Novináři intenzivně sledovanou událost provází nejasnosti a protesty.

Právníci obviněných tvrdí, že soud je zmanipulován snahou administrativy ovlivnit prezidentské volby. Nedávno dokonce vyzvali vrchního soudce Ralpha Kolmanna, aby odvolal armádního zástupce Toma Hartmanna. Ten byl nařčen z politické zaujatosti.

Obama pro zrušení Guantánama

Zvláštní vojenské komise byly v roce 2006 označeny nejvyšším americkým soudem za neústavní. Hned po několika měsících byla jejich činnost obnovena, budoucnost je ale stále nejistá. Americké veřejnosti i soudům vadí nerespektování práv vězňů na Guantánamu a protahování vyšetřování. Kvůli časovým průtahům zůstává množství zadržených bez jakéhokoli obvinění.

Podle republikánského prezidentského kandidáta Johna McCaina i pravděpodobného kandidáta demokratů Baracka Obamy by měla být věznice, nacházející se mimo území Spojených států, co nejdříve zrušena. Obama, narozdíl od McCaina, však nesouhlasil s obnovením zvláštních vojenských komisí v roce 2006.

Jako první zavedl komise George Washington po skončení války za nezávislost v 18. století. Podle historiků je jejich využití v rámci boje s terorismem něco zcela neobvyklého, protože jsou využívány během probíhajícího konfliktu.

Zawáhirí vyzývá k útokům na Izrael

V době, kdy se chystá soud s obžalovanými teroristy, vyzval jeden z předáků al-Káidy k dalším útokům na Izrael. Na nové audionahrávce apeluje Aymán al-Zawáhirí na Palestince, aby obnovili násilí proti židovskému státu v podobě odpalování raket a sebevražedných atentátů.

Zástupce Usámy bin Ládina v monologu kritizuje i egyptského prezidenta Husního Mubáraka. Ten podle Zawáhirího "zrazuje arabský národ" tím, že odmítá otevřít hranice pásma Gazy, kde "Palestinci musí strádat izraelskou okupací. Není spravedlivé, že izraelský turista může do Egypta cestovat bez víz, zatímco naši palestinští bratři jsou v Gaze drženi jako ve vězení."

"Není jiné řešení, než násilný odpor. Spása muslimů spočívá pouze v džihádu," prohlásila "dvojka" al-Káidy. Podobně zaměřené prohlášení vydal nedávno i bin Ládin, když vyzval Palestince, aby "prolomili hranice v Gaze a bojovali proti arabským režimům, spolupracujícím se západními státy. Vůdce al-Káidy rovněž obhajoval útoky na židovské cíle v Izraeli i po celém světě.

 

Profily obžalovaných teroristů

Chálid Šajch Muhammad

Narodil se v roce 1965 v Kuvajtu pákistánským rodičům

Vystudoval Zemědělskou a technickou univerzitu v Severní Karolíně. S Usámou bin  Ládinem se seznámil během afghánského odboje proti sovětské okupaci.

Kromě útoků na Světové obchodní centrum v roce 2001 se měl podílet i na atentátech na stejný cíl v roce 1993 a na útoku na indonéském Bali v roce 2002.

Po září 2001 koordinoval globální činnost al-Káidy z pákistánského Karáčí.

Alí Ab al-Azíz

Narodil se v pákistánském Balúčistánu, vyrůstal v Kuvajtu. Je synovcem Chálida Šajcha Muhammada.

Je podezřelý, že se podílel na obstarávání financí pro útok ze září 2001. Po zatčení Chálida Šajcha Muhammada údajně převzal odpovědnost za plánování útoku na londýnské letiště Heathrow a za útok v pákistánském Karáčí v roce 2003.

Ramzí bin Šibh

Narodil se v květnu 1972 v Jemenu, kde také do poloviny 90. let pracoval jako bankovní úředník. V 90. letech zažádal o politický azyl v Německu, byl však odmítnut. Podařilo se mu ale získat vízum do této země, kde několik let pobýval. V roce 1999 odjel do Afghánistánu, kde se setkal s Usámou bin Ládinem.

Zatčen byl 11. září 2002 v Pákistánu. Byl členem al-Káidy a jedním ze šéfů teroristické buňky v Hamburku, jejímž vedoucím byl Muhammad Atta.

Mustafa Ahmad Havsáví

Narodil se v srpnu 1968 v Saúdské Arábie, zadržen byl v Pákistánu v roce 2003.

Je podezřelý, že byl hlavním zdrojem financí při útocích na newyorské Světové obchodní centrum v září 2001. Havsávího svědectví bylo použito v procesu se Zacariasem Moussaouiem, který byl za útoky z 11. září odsouzen na doživotí.

Válid Attaš

Narodil se v Jemenu, vyrůstal v Saúdské Arábii. Podle Američanů byl operativním šéfem al-Káidy od roku 1998 až do svého zatčení v roce 2003 a údajně dělal bodyguarda Usámu bin Ládinovi.

Attaš je podezřelý z organizace útoku na americký torpédoborec Cole v jemenském přístavu Aden v roce 2000. Údajně se také podílel na přípravě pumových atentátů na americké ambasády v Keni a Tanzanii, které nepřežilo 213 osob. Měl být jedním z únosců letadel ze září 2001, akce se ale nezúčastnil, protože byl krátce zatčen v Jemenu.