guantanamo-11-zari__192x128_.jpgPoprvé se tak na veřejnosti objevil největší americký "úlovek" v boji proti terorismu, třetí nejvýše postavený vůdce Al-Káidy, Chálid Šajch Muhammad.

"Tohle jsem si přál, stát se mučedníkem," prohlásil obviněný, když mu soudce Ralph Kohlmann sdělil obžalobu. 

Společně s ostatními mu hrozí trest smrti za terorismus, útok na civilisty, vraždu více než dvou tisíc lidí a další zločiny.

"Je zdvořilý. Je rezervovaný. Nedává najevo žádnou úzkost," popsal Muhammadův stav jeho obhájce Prescott Prince.

Terorista, který je autorem myšlenky leteckých útoků na civilní budovy a který během vyšetřování prohlásil, že je "odpovědný za operaci z 11. září od A do Z", je na Guantánamu dva roky.

Předtím byl podroben tvrdým výslechům v tajných zařízeních jinde ve světě. Ústřední zpravodajská služba (CIA) přiznala, že u tří podezřelých použila nejkritizovanější metodu zvanou "waterboarding", vyvolávající u vyslýchaného pocit, že se topí.

Muhammad je pomatený

Podle obhájce nyní Muhammad jeví známky pomatení. "To, co říká, a jaké otázky klade, podle mě vykazuje poruchu vnímání," řekl agentuře AP vojenský právník Prescott Prince.

Muhammad oznámil, že přepisy jeho výpovědí jsou zkreslené. "Špatně přeložili má slova a mnoho slov mi vložili do úst," řekl anglicky soudci, který ho poté marně přesvědčoval, aby se nechal u soudu zastupovat.

Muhammad však prohlásil, že náboženství mu nedovoluje mít amerického obhájce.

Čtěte také

Samotné projednávání obžaloby se očekává až v září. Kritici uvádějí, že soud je načasován tak, aby rozsudek "dostal" americký prezident George Bush ještě před svým ochodem z funkce.

Příbuzní obětí 11. září se zase zlobí na americké úřady, že je k procesu nepozvaly. Ty se omluvily a hodlají zajistit nápravu.

"Vznikne loterijní systém který zajistí, že rodiny budou mít stejnou šanci k soudu se dostat," oznámil americký armádní mluvčí Thomas Hartmann.

ctete-v-patek-530.gif