irsko_referendum__192x128_.jpgNa ostrůvcích kolem Irska se sice již volí, ovšem na hlavním ostrově kulminuje politická bitva. Hlavní díl voličů se dostane ke slovu 21. června, v ten den proběhne referendum na hlavním irském ostrově. Na ostrůvcích se volí dříve proto, aby byly volební lístky včas připravené ke sčítání.

 

V posledních třech dnech politická kampaň ohledně reformní smlouvy vrcholí. Proti smlouvě je jediná politická strana, a to Sinn Féin. Její předseda Garry Adams prohlásil, že voliči by měli dokument zavrhnout proto, aby mělo Irsko možnost vyjednat lepší. Toto ostatní strany odmítají s připomenutím, že se jedná již o druhý kompromis a těžko se podaří vyjednat lepší text.

 

Čtěte více o referendu v Irsku:


Referendum o Lisabonskou smlouvu v posledních dnech kampaně v Irsku přesahuje hranice regionální politiky. Strany, které stojí proti sobě nyní vedou společné kampaně. Premiér Brian Cowen to zdůvodnil právě tím, že smlouva přesahuje stranickou politiku.

 

Podle analytiků je pro zastánce smlouvy největší problém vysvětlit, proč hlasovat pro ni. Argument, že EU bude po přijetí smlouvy efektivněji fungovat, podle ředitele marketingové firmy Red C Market Research Richarda Colwella obyčejného člověka na ulici nijak nerozvášní.

Související